Кьовеши: Ние сме тук, за да покажем, че законът е еднакъв за всички

Oт сряда започва новата процедура, по която в европейската прокуратура да бъдат назначени още шестима български прокурори. Това обяви на пресконференция европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, която е на двудневно посещение в България.

Независимо кои са предложените, европейската прокуратура има критерии, по които одобрява кандидатите. Кьовеши каза, че сега вече има яснота и очаква България да предложи нови кандидати, които да отговорят на изискванията. Делегираните прокурори ще работят в България. Те са независими и не са подчинени нито на главния прокурор, нито на правосъдното министерство. Те са национални прокурори, единствено за да могат да действат в страната и да внасят обвинения в местните съдилища. Те ще бъдат наблюдавани от екипи от централата на европейската прокуратура в Люксембург. Самата Лаура Кьовеши е в такъв тричленен екип за България, Германия и Франция.

Да започне работа организация като нашата не е лесно, коментира пред медиите Кьовеши. Тя призова българските граждани, които имат сигнали за корупция или нарушения, които са в компетентността на европейската прокуратура, да подават сигнали на сайта на институцията. Уточни, че това може да става и на български език.

Кьовеши определи юрисдикцията на оглавяваната от нея институция - тя се занимава със злоупотреби с европейски средства над 10 млн. евро. В този обсег попадат случаи на пране на пари, корупция, организирана престъпност на територията на повече от 2 страни от ЕС.

Кьовеши многократно посочи, че няма да коментира вътрешни дебати. Относно въпроса дали в България трябва да има специализирана прокуратура, тя посочи, че е в ЕС има различни практики. Няма да се намесваме, а ще сътрудничим с националните прокуратури, обяви тя в отговор на въпрос дали ще се меси в работата им. 

Тя не коментрира конкретни данни за 300-та случая, които са изпратени в европейската прокуратура. Прокурор не може да коментира конкретни разследвания, по които не са повдигнатиобвинения. С това най-общо твърдение Кьовеши отговори на въпроси за случаи в България, както и на въпроси за изказвания на Гешев.

Няколко пъти запитана дали има доверие на българската прокуратура, тя подчерта, че не е в правомощията ѝ да дава оценка, и че не е въпрос на доверие и емоции, а на закон. Ние сме тук, за да покажем, че законът е еднакъв за всички, каза тя. И ние ще имаме работа с опасни хора, с богати хора. Ако някой политик се обади на делегиран европейски прокурор, за да му каже какво да прави или да не прави, ще оглася публично името му, допълни Кьовеши.

Европейската прокуратура има задължителна юрисдикция - всички национални дела трябва да ѝ бъдат изпратени (които отговарят на условията за това и са след 2017 година) и тя има законовото задължение те да бъдат разследвани. До резултати е невъзможно да се каже кога ще се стигне. Делата ще се разпределят на случаен принцип. Надзираващите прокурори имат грижата едно дело да не се гледа повече от пет години.

Кьовеши все пак даде конкретен пример с дело, по което европейската прокуратура работи. Разследва се ДДС измама, като престъпленията са на територията на повече от 5 страни, а щетите са оценени на 70 млн. евро. При срещите ѝ в България не е коментирано конкретно дело, заяви Кьовеши. Разговорите ѝ тук са били по организацията и избора на български делегирани прокурори.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Ve
    Venom
    2 0
    15:01, 11 юни 2021
    Лаура Кьовеши посочи, че тя ще направи публичен всеки опит за намеса в работата на европейските прокурори.
    „Няма да коментирам протестите”, и подчерта, че тя не е в България да оценява работата на българската прокуратура.
  • 2
    Ев
    европейците ни сапунисват
    1 -1
    18:08, 11 юни 2021
    повече от 30 години. сапунисването продължава. вие си чакайте справедливост.

Още новини

Последни новини