Социолог: Странни коалиции, разпиляване на гласове, по-ниска избирателна активност

Най-вероятно днес ще стане ясно колко политически субекта отиват на изборите, тъй като последната информация беше, че всъщност от 67, регистрираните партии станаха 63. Тези 8 коалиции обединяват около 20 политически формации, така че по мои изчисления около 48 политически субекта ще се явят на изборите на 12 май, което е лош рекорд. Това каза пред БНР Антоний Гълъбов, социолог и преподавател в НБУ.

Надявам се да е съдържателно разнообразие, а не само голям брой участници в изборите, защото това, което очевидно се вижда е липса на доверие в партийната политическа система, преживяваме поредна криза в нейното преструктуриране. Рискът при такава ситуация е при сравнително не много висока избирателна активност да имаме голямо разпиляване на гласове, коментира Гълъбов.

Според социолога рисковете, пред които страната е изправена на 12 май са свързани на първо място с по-ниска избирателна активност. Ако този голям брой политически кандидати допълнително обезкуражи избирателите, това би било по-лошият сценарии. Това ще произведе един парламент с голям брой политически участници, които трудно ще постигат съгласие, трудно ще изградят коалиции и управляващо мнозинство. Това би забавило процесите на политическа реформа, а не би ги ускорило, коментира Антоний Гълъбов.

По отношение на ДСБ и СДС Гълъбов заяви: За съжаление, след 2001 година в дясното политическо пространство се говори много повече между самите политически формации, отколкото с избирателите. Споровете се концентрират повече върху междуличностни отношения, отколкото между различни видове политики и точно затова имаме този колеблив резултат, който измерват и колегите – трудно предвидим резултат, тъй като избирателите на ДСБ са много мотивирани и добре концентрирани в ядро, но с малка периферия, а СДС, след появата на ГЕРБ, загуби съществена част от своята периферия, а пък ядрото на СДС отдавна не съществува, така че двете политически линии се намират пред различен тип задачи, които трябва да решават.

Всъщност няма група на протестиращите, каза социологът във връзка с протестиращите. Това, на което бяхме свидетели през последните седмици, бяха различни групи от хора, които бяха по едно и също време на протеста. Така че това се отрази в различните политически ориентации и различна ефективност на диалога с отделните политически сили, заяви още Гълъбов.

Той изброи: Имаме регистрирана коалиция ВМРО - Орлов мост, имаме "Българската пролет", която се свърза с "Българската евролевица" на Александър Томов, имаме и опит за един доста атрактивен микс между Обединения блок на труда на Кръстьо Петков с политическа формация, свързана със Съюза за частна инициатива на гражданите. Имаме странни формации, в които съществували досега политически партии и политици влизат в коалиции с групи от протестиращи, опитвайки се по този начин да реновират собственото си присъствие, посочи социологът.

Източник: actualno.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини