Черна дупка ще погълне Млечния път

Свръхмасивна черна дупка, която постепенно поглъща галактиката Млечен път, расте с по-бързи темпове, отколкото учените са предполагали, пише британският Daily Mail.

Гигантските черни дупки са известни с апетита си, но данните от новото изследване на учени от университета в Централен Ланкашър показват, че те са "по-лакоми" от очакваното и  растат по-бързо, отколкото бе прогнозирано, пише inews.bg.

Авторите на проучването са използвали компютърни симулации, за да изследват как растат черните дупки, и по-специално в спирални галактики като Млечния път, пише БТА. 

"Симулациите разкриха, че вече не можем да оспорваме ефективния растеж на черните дупки в спирални галактики. Те ще ни помогнат да изясним как гигантските структури се развиват в различни типове галактики", казва ръководителят на изследването Виктор Дебатиста.

Свръхмасивните екзотични структури дебнат от центровете на повечето, ако не и на всички галактики. Необятната им маса може да достигне милиарди пъти тази на Слънцето. От лакомата им паст не може да избяга нищо, дори светлината.

Досега учените смятаха, че ненаситните черни дупки се "хранят" основно на "редовни малки порции", вместо от редки драматични сблъсъци и сливания на галактики.  Данните от новото проучване обаче показват, че черните дупки растат изненадващо бързо, независимо дали в историята на галактиките е имало драматични сблъсъци, или не.

Компютърни симулации показват, че гигантските черни дупки могат да растат бързо и без да се подхранват от галактически сливания, изсмуквайки галактически газ и друга материя. Черната дупка в центъра на Млечния път например поглъща  еквивалента на едно Слънце на всеки 3000 години. През следващите 10 години тя ще "излапа" порция, равняваща се на 15 земни маси.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини