Всеки втори е жертва на медицинска грешка

Безспорен факт е, че една от най-тежките грешки с необратими последствия е медицинската грешка. Погрешните ходове на специалистите с бели престилки за съжаление според статистиката са за един от водещите фактори, обуславящи смъртността и различните травми.

Последните изследвания на американския Институт по медицина (Institute of Medicine) показват, че от 98 000 души около 44 000 стават жертви на по-голяма или по-малка медицинска грешка. Тези резултати показват, че и процентът на смъртност в резултат на медицински грешки е много по-висок, отколкото от автомобилни катастрофи, рак, възпаление на белите дробове и СПИН.

Под медицинска грешка се разбира погрешният от самото начало подход към пациента или отделна част от комплексното обслужване, което се оказва неудачно.

Медицинските грешки са възможни във всички области в системата на здравеопазването. Те могат да възникнат при изпълняването на най-рутинните задължения - например при хоспитализирането на пациента е предписана безсолна диета, а той получава храна с високо съдържание на сол.

Повечето грешки възникват в резултат на проблемите в днешната комплексна система на здравеопазване. Много често причината за грешката се крие в лошата комуникация между лекаря и пациента.

Според едно от най-новите изследвания на Агенцията за медицински изследвания и качествен контрол в САЩ, често лекарите не полагат достатъчно усилия, за да помогнат на пациента да вземе адекватно решение за своето здраве. Недобре информираният и несъпричастният пациент е склонен в много по-малка степен да приеме вариантите на лечение, които се препоръчват от лекаря.

Заинтересоваността и отговорността за собственото здраве е един от най-надеждните начини за предотвратяване на медицинските грешки.
Най-лесният и правилен начин за предпазване е да се прояви активност във връзка със собственото здравословно състояние. Това означава активно участие при вече определения най-подходящ вариант за лечение.

Пациентът трябва да бъде добре информиран от лекаря за всички лекарства, които приема. Това включва и медикаментите, които се продават с рецепта, и свободно достъпните лекарства, диетичните добавки, витамини, билки!

Не забравяйте да предупредите лекаря, ако имате алергия към нещо. Така ще се предпазите от приема на лекарства, които мога да ви навредят.

Бъдете внимателни, когато лекарят ви предписва някакъв медикамент. Много важно е самите вие да можете да прочетете рецептата. Ако лекарят има нечетлив почерк, той може да затрудни и фармацевта, който ще изпълни рецептата.

При закупуване на лекарството задължително се информирайте за качеството му и неговия срок на годност. Ето няколко въпроса, които спокойно можете да зададете?
• За какво е това лекарство?
• Колко често и колко дълго то трябва да се приема?
• Какви са неговите странични ефекти?
• Безопасно ли е то да се приема в комбинация с другите лекарства или диетични добавки, които вие вече приемате?
• Необходима ли е да избягвате определени видове дейност?
• А да се откажете от определена храна или напитки?

Изследванията на Massachusetts College of Pharmacy и Allied Health Science показват, че в основата на 88% от медицинските грешки стои приемането на погрешно лекарство или употребата на лекарство в неправилна доза.

Не се притеснявайте да попитате за всичко, което не ви е ясно. Например “4 пъти дневно” означава ли, че лекарството трябва да се пие на всеки 6 часа или в строго определени часове.

Ако лекарството е в течна форма, трябва да разберете как ще можете правилно да измервате необходимото количество.

Изисквайте дори писмени инструкции как да се държите в случай на неочаквани здравословни проблеми. Това ще ви помогне при влошаване на вашето здраве.

Ако трябва да постъпите в болница, изберете тази, в която процедурата или операцията, от която се нуждаете, се практикува широко. Не се притеснявайте да попитате персонала, кога за последен път си е мил ръцете.  Фактите показват, че системните въпроси за хигиената на ръцете на медицинския персонал провокират медиците да спазват по-висока хигиена. Когато ви изписват, попитайте лекуващия лекар как да продължите лечението си в домашни условия.(

 
Източник: zdrave.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини