Сиярто призна – разговарял е с Русия преди и след срещи на ЕС

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че разговаря с колегите си от Русия, Сърбия, Израел, САЩ и Турция както преди, така и след срещите на Съвета на Европейския съюз по външни работи.

„Разговарям не само с руския външен министър, но и с колегите от САЩ, Турция, Израел, Сърбия и другите ни партньори преди и след заседанията на Съвета на Европейския съюз“, каза Сиярто по време на предизборен митинг на 23 март вечерта.

„Ситуацията е такава, че в Европейския съюз се вземат много решения, които оказват влияние върху отношенията и сътрудничеството на Унгария с други държави извън ЕС. В това се състои външната политика. Може би казвам нещо грубо, но дипломацията се състои в това да разговаряме с лидерите на други държави“.

В статия, публикувана през уикенда във вестник Washington Post, се твърди, че Будапеща е поддържала тесни контакти с Кремъл през цялата война в Украйна и че Сиярто е използвал паузите по време на срещите на ЕС, за да информира Сергей Лавров.

На 22 март унгарският външен министър обвини Доналд Туск, че „разпространява лъжи и фалшиви новини“, след като полският министър-председател написа в X, че разкритията за разговорите с Русия не са били изненада. „Отдавна имахме подозрения за това“, написа Туск.

Унгарският министър по европейските въпроси Янош Бока също опроверга информацията, като каза пред Politico: „Това са фалшиви новини, които се разпространяват като отчаяна реакция на това, че партия Фидес набира инерция в предизборната кампания“.

Съобщенията са „силно обезпокоителни“, тъй като доверието между държавите членки и институциите на ЕС е от основно значение за функционирането на Съюза, подчерта говорителят на Комисията по външни работи Анита Хипер. ЕК очаква разяснения от унгарското правителство.

 

Източник: frognews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини