Вашингтон: Киев е приел мирното споразумение

Украйна се е съгласила на споразумение за прекратяване на войната с Русия, като остава да бъдат уточнени само „незначителни детайли“, заяви американски официален представител, цитиран от CNN.

Коментарът беше направен в момент, когато военният министър на САЩ провеждаше разговори с руски представители в Абу Даби по предложението на администрацията на президента Доналд Тръмп. „Украинците са се съгласили на мирното споразумение. Има дребни детайли за доуточняване, но те са потвърдили съгласието си“, посочи източникът.

Изявлението на Вашингтон е по-категорично от публичните коментари на украинските представители, които също изпратиха делегация в Абу Даби и поддържат контакт с министър Дрискол.

В публикация в „Екс“ секретарят на украинския Съвет за национална сигурност Рустем Умеров съобщи, че делегациите са „постигнали общо разбиране по основните параметри на споразумението, обсъдени в Женева“.

Той допълни, че Киев разчита на подкрепата на европейските партньори за следващите стъпки. Очаква се президентът Зеленски да посети САЩ, за да „довърши последните етапи и да финализира сделката с президента Тръмп“.

По-рано днес украинският държавен глава заяви в „Екс“, че след разговорите в Женева се очертават „реални перспективи за път към мира“, макар че „предстои още много работа“.

Междувременно говорителят на министър Дрискол, подполковник Джеф Толбърт, заяви, че разговорите между американската и руската делегация в Абу Даби протичат „добре“.

 

Източник: frognews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини