Старт на енергийното обновяване на бл. 9 на ул. „Патриарх Евтимий“

Изображение 1 от 2

    До 30% спестяване на първична енергия се очаква след предстоящото саниране на многофамилната жилищна сграда на ул. „Патриарх Евтимий“ 9 в Димитровград. Това обявиха зам.-кметът Яшо Минков и ръководителят на проекта Анка Христова по време на пресконференция, с която официално бе дадено началото на дейностите по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I, подмярка 1“. Проектът се реализира по договор BG-RRP-4.023-0444 чрез финансиране от Механизма за възстановяване и устойчивост.

    В срещата с медиите участваха и екипът по проекта, както и представителят на фирмата изпълнител Ангел Христов.

    Детайли по проекта и финансирането

    Проектът се изпълнява в рамките на Оперативната програма „Национален план за възстановяване и устойчивост“, приоритетна ос „Нисковъглеродна икономика“, за периода от 4 декември 2024 г. до 30 юни 2026 г.

    Общата стойност на проекта е 811 687,44 лв. с ДДС, от които:

    • 677 620,53 лв. – безвъзмездна финансова помощ от Механизма за възстановяване и устойчивост;
    • 132 866,91 лв. – невъзстановим ДДС като допълващо национално финансиране;
    • 1 200 лв. – собствен принос на водещия партньор.

    Управляващ орган е Министерството на регионалното развитие и благоустройството, водещ партньор – Община Димитровград, а крайният потребител – Сдружението на собствениците на бл. 9.

    Какви дейности ще бъдат извършени

    Сградата, построена през 1985 г., е на шест етажа, с два входа и 36 апартамента. В рамките на проекта е предвидено цялостно енергийно обновяване, включващо:

    • Подмяна на негодната дограма с нова петкамерна PVC дограма;
    • Монтаж на алуминиеви подпрозоречни первази;
    • Полагане на топлоизолация на фасадните стени и ремонт на компрометираните участъци;
    • Обзиждане на неостъклените балкони с газобетонни блокчета;
    • Демонтаж и последващ монтаж на външни тела на климатици, антени и други елементи, възпрепятстващи изолацията;
    • Полагане на два пласта хидроизолация на покривната плоча и подмяна на покривните воронки;
    • Ремонт на комините и монтаж на нови шапки;
    • Изграждане на нова мълниезащитна инсталация;
    • Подмяна на външните входни врати с алуминиеви с термомост;
    • Ремонт на входните козирки, монтаж на улуци и водосточни тръби от поцинкована ламарина;
    • Подмяна на осветлението в стълбищните клетки с енергоспестяващи лампи;
    • Полагаане на топлоизолация по таваните на стълбищните клетки;
    • Ремонт на машинните помещения на двата входа.

    „Това е комплексно обновяване, което ще осигури по-добър комфорт, по-ниски разходи за енергия и продължителен живот на сградата“, подчерта ръководителят на проекта Анка Христова.

    Ползи за домакинствата и бъдещи мерки

    Зам.-кметът Яшо Минков акцентира, че 36 домакинства ще се възползват от значително по-ниските разходи за отопление и климатизация. Той допълни, че предстои създаване на национален фонд за декарбонизация, който ще се фокусира върху енергийната ефективност и при еднофамилните къщи.

    Основните цели на проекта включват:

    • Подобряване на енергийните характеристики на сградата;
    • Постигане на клас „А“ на енергопотребление;
    • Намаляване на общото енергийно потребление и на емисиите на парникови газове;
    • Ресурсна ефективност и устойчив строителен процес;
    • Намаляване на енергийната бедност;
    • Подобряване на качеството на живот чрез модернизация на сградния фонд.

    Символична първа копка

    След пресконференцията се проведе и символичната церемония „първа копка“ пред блока. Зам.-кметът Яшо Минков и председателят на Сдружението на собствениците Колю Бъчваров лиснаха менче вода за здраве и успешен старт на проекта.

    Инж. Георги Кожухаров – представител на фирмата изпълнител – увери присъстващите, че има готовност дейностите да бъдат завършени дори и преди крайния срок.

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини