След призива на Ed Sheeran британското правителство одобри реформа в образованието

Ed Sheeran постигна голяма победа в кампанията си за музикално образование – британското правителство потвърди, че музиката ще бъде преподавана по-широко в училищата в Обединеното кралство. Новината беше обявена в сряда (5 ноември), след публикуването на големия преглед на националната учебна програма, извършен от правителството на Лейбъристката партия.

Промените, първите от над 10 години, ще въведат в класните стаи редица съвременни теми като изкуствения интелект, но и ще „възродят“ предметите от областта на изкуствата. Част от реформата включва и премахването на програмата English Baccalaureate (EBacc) – система, която според критиците, включително и Sheeran, е ограничавала избора на учениците в гимназиален етап, като изключва предмети като музика и изкуство.

Програмата EBacc беше въведена през 2010 г. от тогавашния министър на образованието Майкъл Гоув и изискваше учениците да изучават минимум седем задължителни предмета, сред които математика и чужд език, но без включени художествени дисциплини.

През март тази година Ed Sheeran призова премиера Киър Стармър да премахне EBacc, да осигури 250 милиона паунда за финансиране на музикалното образование и да привлече повече преподаватели по музика. Писмото му беше подкрепено от над 600 известни личности, сред които Elton John, Harry Styles и Coldplay. В началото на годината певецът стартира и фондация Ed Sheeran Foundation, чиято цел е да подкрепя млади музиканти, които се опитват да започнат кариера в музикалната индустрия.

„Намираме се в критичен момент – бъдеще без музика в държавните училища, без учители, без инструменти и без пространства за млади таланти“, написа Sheeran в писмото си. „Като млад музикант аз имах възможността да уча и да се развивам благодарение на училището. За съжаление, след години на недофинансиране, музиката вече не е право – тя е лукс, достъпен само за малцина“.

Усилията му бяха признати лично от Киър Стармър и министъра на образованието Бриджит Филипсън. Премиерът изпрати писмо до Sheeran, в което потвърди, че „гласът му е бил чут“, а Филипсън благодари на изпълнителя в парламента за това, че е „говорил толкова силно и убедително по темата“.

Финалната версия на новата учебна програма ще бъде публикувана през пролетта на 2027 г., а училищата ще започнат да я прилагат от септември 2028 г.

След новината Sheeran коментира:

„Благодарение на писмото и всички, които го подписаха, с радост мога да кажа, че някои от ключовите ни предложения бяха приети от правителството. Това е първата промяна в музикалната учебна програма от повече от 10 години. Тя ще направи преподаването по-разнообразно и ще премахне остарели системи, които пречат на децата да изучават музика и изкуства като част от училищния си ден. Тези промени дават надежда и шанс на младите хора да открият любовта си към музиката“.

Темата за музикалното образование беше повдигната и на наградите БРИТ тази година, когато Myles Smith и Ezra Collective призоваха за повече подкрепа за творческите дисциплини в училищата.

Източник: magic.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини