За да могат новите бойни самолети да поемат охраната на българското небе, трябва да има достатъчен брой от тях, да бъдат оборудвани и да имат подготвени екипажи, това каза командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев в деня на празника на ВВС. Той съобщи, че до момента са доставени 4 изтребителя F-16, като до дни ще пристигнат още два.
Обучените пилоти са 6, като само двама от тях са готови за водачи на групи. Необходимите са 32-а, като ген. Русев призна, че забавяне в подготовката им има, а графикът за това се определя от американската страна.
„Ако ме питате дали F-16 ще започнат да дават дежурства през следващата година - съмнявам се“, разкри командирът на ВВС по БНТ.
Той обясни също, че на наша територия няма да могат да се ремонтират изцяло новите изтребители, както досегашните руски МИГ-ове. Причината е, че ако има сериозен проблем в някой от елементите, той се отстранява и се заменя изцяло. Така например в момента се чака нов горивен резервоар за единия от новите самолети, както и компютърна платка за друг.
„Това е новия свят, в който живеем, всичко е бизнес“, коментира генерал-майор Николай Русев.