Днес Нико Костов навърши 102 години – живо доказателство за сила, отдаденост и смелост. Пример за всички нас, а подвигът му по време на Втората световна война ще остане в историята, като символ на жертвоготовност и патриотизъм.Роденият през далечната 1923 година, участник в Дравската епопея ветеран, носи в себе си дълбоки спомени от една от най-страшните и разрушителни войни в историята на човечеството.В очите му се крие мъдрост, а лицето му носи следи от дълбоки преживявания – белези от войната. Споделя за преживяванията си – за битките, които е водил, за приятелите, които е загубил, и за ужаса, който е видял. Но въпреки всички трудности, през които е преминал, той никога не е забравил за важността на мира.Днес, той е тих и мъдър, но също така символ на жертвата и героизма, на надеждата и на съхраняването на човечността.
Да споделят празника му, Ани Иванова – председател на Областния съвет на ветераните от войните и подполк. Николай Александров – началник на Военно окръжие – Кърджали го посетиха в дома му, където му връчиха поздравителни адреси и цветя. Със сълзи в очите, трогнат от вниманието Нико Костов благодари и почерпи за 102-та си годишнина.
Нека животът му беде изпълнен с мир и радост, а спомените от Втората световна война и неговият геройски път да бъдат завинаги част от историята, която ще помним и уважаваме.
Ани Иванова