Напрежение: Какво представлява рифът Скарбъроу и какво планира Китай?

Китайската брегова охрана прехвана филипински кораби край спорния риф Скарбъроу и обяви, че е наложила „контролни мерки“. Манила определи действията като заплаха за суверенитета си, а напрежението в Южнокитайско море отново се изостря с риск от по-широк конфликт.

Скарбъроу е коралов риф на 200 км от Филипините, попадащ в тяхната изключителна икономическа зона. Китай и Филипините спорят за контрола му повече от десетилетие, а Пекин фактически държи превес от 2012 г., когато разположи там брегова охрана и риболовни кораби.

През последните дни напрежението около рифа Скарбъроу рязко се повиши. Китайската брегова охрана съобщи, че е предприела „контролни мерки“ срещу няколко филипински кораба и обвини един от тях, че умишлено се е блъснал в китайски съд. По време на инцидента китайските сили са използвали водни оръдия и са ограничили движението на филипинските кораби. Случаят се случи само дни след като Пекин обяви създаването на „природен резерват“ върху рифа – план, който Манила отхвърли като незаконен и противоречащ на международното право. Филипинските рибари вече изразиха опасения, че тази инициатива ще се превърне в претекст за още по-строг контрол и нови сблъсъци в оспорваната зона.

Какво е значението на рифа?

Скарбъроу носи името на британски кораб, заседнал там преди близо три века. Той е сред най-оспорваните морски райони в Азия и честа причина за дипломатически конфликти заради суверенитет и риболовни права.

Рифът е на 200 км от Филипините и попада в тяхната изключителна икономическа зона. Известен е с богатите си рибни запаси и тюркоазената лагуна, която служи за убежище при бури. Пекин го нарича Хуанян, а Манила – Панатаг или Бахо де Масинлок.

Позицията му е стратегическа за Китай – в центъра на Южнокитайско море и близо до търговски коридори с годишен обмен за над 3 трилиона долара. Действията там се наблюдават отблизо от САЩ и други световни сили.

Какви са плановете на Китай?

Пекин одобри създаването на природен резерват на рифа, обхващащ 3 524 хектара коралови рифове. Зоната ще е в североизточната част на атола, в близост до единствения вход за по-големи кораби.

Манила реагира остро, като обвини Китай в системни щети върху коралите и морския живот – включително незаконен улов на миди. Филипините дори обмислят ново международно арбитражно дело за екологични нарушения. Китай пък обвинява Манила в замърсяване и незаконен улов.

Съществуват подозрения, че „природният резерват“ може да прикрие по-широки амбиции – изграждане на изкуствен остров, както Китай вече направи на рифове в Спратли с писти, радари и ракетни системи.

Американският държавен секретар Марко Рубио нарече плана „дестабилизиращ“ и „принудителен“, като заяви, че САЩ подкрепят Филипините.

Кой владее рифа?

И Филипините, и Китай претендират за Скарбъроу, но реален суверенитет не е установен. От 2012 г., след морски сблъсък, контролът е на практика в ръцете на Пекин, който поддържа там брегова охрана и риболовни кораби. Манила твърди, че някои от тях са на китайската морска милиция – твърдение, което Китай отрича.

През 2016 г. Постоянният арбитражен съд в Хага отсъди в полза на Филипините по ключови въпроси за Южнокитайско море, но не реши въпроса за суверенитета над рифа. Съдът заяви, че блокадата на Китай е незаконна, тъй като рифът е традиционна риболовна зона за Китай, Филипините и Виетнам.

Има ли риск от конфликт?

Напрежението е високо от години, с множество инциденти – водни оръдия, тарани, опасни маневри на китайски кораби и дори излитания на изтребители срещу филипински самолети. Засега те не са довели до открита военна конфронтация.

Филипинският президент Фердинанд Маркос младши печели политически точки, като застава твърдо срещу Пекин. Но бреговата охрана на страната е слабо оборудвана в сравнение с китайската мощ. Изпращането на бойни кораби може да се окаже червена линия, която двете страни не искат да преминат.

Възпиращ фактор е съюзът със САЩ. Договорът за взаимна отбрана от 1951 г. вече изрично покрива нападения „навсякъде в Южнокитайско море“. Това означава, че всякакви военни действия на Китай биха вдигнали риска драстично.

Какво казват експертите?

Ян Сяо от Китайския институт за международни отношения твърди, че резерватът е „логичен“ и ще подобри юрисдикцията на Пекин в района. Той обвини филипинските рибари, че ловят застрашени видове и замърсяват морето.

Филипинският анализатор Джей Батонгбакал обаче вижда ход на Китай за прикриване на агресивни действия. Според него планът може да доведе до арести на рибари, които да бъдат използвани като разменна монета.

 

Източник: frognews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини