Владимир Путин не действа достатъчно бързо за приключването на войната в Украйна, смята Доналд Тръмп. Затова той иска да съкрати срока, даден на руския президент. „Много съм разочарован от Путин“, изтъкна Тръмп.
Американският президент смята да даде на руския президент Путин срок от 10-12 дни, за да сложи край на войната в Украйна. Тръмп каза това след среща с британския премиер Киър Стармър в Шотландия. Още преди това Тръмп бе заявил, че смята да съкрати дадения на Путин 50-дневен ултиматум.
Преди две седмици Тръмп заплаши Русия с мита от 100 процента, ако в рамките на определения срок не бъде сключено споразумение за слагане на оръжието или примирие.
„Много, много съм разочарован от президент Путин"
Освен това Тръмп отново заяви, че е разочарован от руския президент Владимир Путин. „Мислех, че вече сме се договорили. След което Путин отново започна да обстрелва с ракети градове като Киев и причини смъртта на много хора“, каза той. „Разочарован съм от президента Путин, много съм разочарован."
На 14 юли президентът на САЩ даде на Русия 50-дневен срок за постигането на споразумение. Митата, с които заплаши в противен случай, биха могли още повече да отслабят икономическата база на Кремъл, поставяйки Китай и Индия под още по-голям натиск, отбелязват германските медии. Тръмп не посочи конкретно кои страни могат да бъдат засегнати.
Москва не се впечатли от заплахите на Тръмп и продължи да атакува Украйна. Освен това Кремъл разкритикува обявените оръжейни доставки и набелязаните санкции, които определи като вредни за усилията за мир.
Киев приветства решението на Тръмп
В Киев приветстваха заявлението на Вашингтон. Щефът на президентската канцелария Андрий Ермак благодари на Тръмп за „твърдата позиция и ясния сигнал - мир чрез сила“. „Путин разбира само силата“, изтъкна Ермак в Телеграм.