Нелегални нощни пазари на овце сеят зараза с шарка

Вече са унищожени 10 000 животни, а огнищата в Пловдивско се роят

Нелегални нощни пазари на дребни преживни животни у нас са причина за бързо разпространение на шарка сред овцете.  Огнищата са вече близо 100, а унищожените животни - 10 000. 

„Засега болестта е разпространена само в една област и трябва да се вземат всички възможни мерки, тя да не се разпространи“, заяви пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Животновъдите призоваха МВР да контролира пътищата за нелегален транспорт на животни. В противен случай самите те ще го направят. 

Само за последните два дни новите огнища са 50. Според Караколев причината за бързото разрастване на заразените стада в Пловдивско е търговията през нощта на пазара в Раковски. Контролният орган БАБХ няма как да не е наясно за това нарушаване на забраната за търговия с дребни преживни животни, защото всички фермери знаят за тези нелегални пазари, стана ясно от думите му.

Според него имаме време да вземем бързи мерки, за да не се допуска случилото се в Гърция .Там вече една година не успяват да се справят с шарката и са унищожили над 150 хиляди овце.

„Лошото е, че на границата ни чука вече „Син език“. Това е болест, която от 10 години не беше наблюдавана в България. Последното и гостуване България отне около 30 хиляди живота“, припомни Караколев.

И поясни: „Син език“ се характеризира с треска и е предимно при овце, кози, биволи. Този вирус има няколко разновидности. Ние до сега България ваксинирахме за една разновидност. Тази, която сега ще очакваме всеки момент да се появи, е друга разновидност. Проблемът е, че тя се предава с мухи и комари. Т.е. това означава, че ще има едно адски, бързо и голямо разпространяване на това заболяване. Освен в Гърция, вече има обявени огнища и в Македония, на границата с България. 

Караколев коментира и писмото на над 20 организации в животновъдството до министъра на земеделието с настояване веднага да се започне поголовна ваксинация на всички животни. Според Караколев обаче това би бил най-лошият път, по който може да се тръгне. За него това са крайни мерки.

И обясни: „70% от овчето мляко в България се преработва и изнася в трети страни. При евентуална ваксинация има строги разпоредби на Световната организация за здравеопазване на животните. Гърция затова не ваксинира вече 1 година и са дали вече близо 200 хил. животни - икономически ще пострада“.

Такава забрана за износ на продукти от овче мляко не е за месец или година, тя продължава до 5 години. За 70% от фермите в България и предприятията, които се занимават с тази дейност, това ще е катастрофа. България не може да изяде това сирене, каза още Караколев.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини