България: 240 пожара и 240 депутати във ваканция

Пушекът от горящите къщи, ниви, гори не стига до жълтите павета. Безводието в 88 общини явно също не тревожи НС. Защо? Емилия Милчева за кризата в сектора „бедствия и аварии“.

В България горят 240 пожара*, но 240‑те народни представители излизат в летен отпуск от 1 август. Пушекът от горящите къщи, ниви, гори не стига до жълтите павета. Безводието, в което, по данни на Зелено движение, живеят над 151 000 души в 88 общини, също не тревожи Народното събрание.

Вместо да преразгледат и реформират звената, които отговарят за бедствия и аварии, и да преосмислят тяхното място и капацитет в контекста на острите климатични предизвикателства, депутати разказват от трибуната цинични историйки за разходка на партиен лидер и влогърка до Гърция. Те се оказват фейк, затова пък успешно пожълтяват политическия дебат и го принизяват до воайорство в социалните мрежи.

Политика на „пожарогасител"

Политическият дневен ред отново се разминава с проблемите на гражданите. Партиите са се разделили на лагери коя чий вот на недоверие да подкрепи, а също и във възгледите си за антикорупционната комисия и нейното бъдеще - да я бъде ли или не, за тях това е „висока политика“, защото осигурява дългосрочно влияние. Тази тема е важна и от имиджова гледна точка, тя е медийно атрактивна и може да бъде използвана за атака срещу опонентите или за демонстриране на антикорупционна позиция.

Пожар край Бургас в началото на юли  Снимка: BGNES

Но част от хората искат да бъде намерено трайно решение на дългогодишни проблеми. За лош късмет, те не живеят в големите градове, а в малки населени места и политиците са калкулирали, че няма да спечелят големи дивиденти от „селските пожари“.

Проблемът обаче отдавна не е само в пожарите, а в управлението на кризи. Честите избори и липсата на устойчиво управление водят до политика в стил „пожарогасител“ - политиците развиват визия на къртици, като мислят в рамките на месеци, а не години. Теми като бедствия, климатична устойчивост или водоснабдяване изискват реформи и дългосрочни инвестиции, които политиците избягват.

Празни обещания

В България съществува Национална стратегия за адаптация към климата и план за действие, но липсват… действия, типично по български. А температурите се покачват - службата за изменение на климата „Коперник“ отчете лятото на 2024 година като най-топлото в историята на Земята и най-горещото в Европа. Температурите са били с над 1.54 градуса над средносрочната средна стойност за периода 1991-2020 и са били рекорда от 2022. Тазгодишното лято може и да постави нови рекорди - и още пожари.

Преди 13 месеца, по време на служебния кабинет на Димитър Главчев, Народното събрание гласува решение за предприемане на мерки за ликвидиране на пожарите, като задължи правителството да планира и финансира специализирана летателна техника за гасене на пожари за нуждите на МВР.

МВР предпочете да пусне обществени поръчки за икони срещу пътните катастрофи (по-късно спряна заради скандала) и за автомобили и боди камери, които парламентът така и не направи задължителни, но пък стойността е внушителните 200 милиона лева. Въпреки че през февруари т.г. военният министър Ангел Запрянов обеща военновъздушните сили (ВВС) да разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари тази година, пак два хеликоптера поливат с вода, както и миналото лято. Иначе България поддържа общо три - два „Кугър“-а и един Ми-17, и нито един от тях не е специализиран.

Оперативният капацитет за справяне с бедствия остава силно ограничен и затова е задействан Механизмът на ЕС за гражданска защита, по линия на който пристигат четири хеликоптера от Чехия, Словакия, Унгария и Франция и два самолета от Швеция, за да гасят българските пожари. „Колко от депутатите ще се сетят, че България изгаря и че без авиозвено за борба с пожарите няма да мине?", запита във Facebook бившият заместник-министър на екологията Тома Белев.

Но освен авиозвеното, необходима е и друга техника, а защо не и институция. По данни на WWF-България, Гърция разполага с 90 самолета и хеликоптера за гасене на пожари, както и със стотици нови превозни средства за противопожарната служба. Към 2024 в страната има около 14 100 пожарникари, допълнителни 2500 се наемат за летния сезон и разполага с около 4100 доброволци. Пожарникарите в България са около 6500 според ΕUROSTAT, а доброволците - под 300.

Съществува концепция на ВВС за развитие на способностите за гасене на пожари от въздуха, в която се предлага закупуване на 2-3 самолета „Спартан“ със системи за гасене на пожари с капацитет 7950 л. Но за 2025 не са планирани средства в бюджета на МО - нито за самолетите, нито за дронове, които да дават информация за обхвата на пожарите.

Пожар недалеч от София, кадър от 21 юли 2025  Снимка: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/Getty Images

Според проучване на WWF Турция разполага с общо 776 пожаронаблюдателни кули, които са част от системата за ранно откриване и оповестяване. В постоянна готовност са 26 самолета, 14 дрона и 105 хеликоптера. Използва се и метеорологична система за ранно предупреждение, която генерира тридневни карти за риска от пожари на базата на данни за вятъра, температурата и влажността.

Президентът „жъне“ рейтинг

Държавният глава Румен Радев не пропусна да се вклини, за да покаже съпричастност с проблемите при посрещането на чуждестранната летателна техника в помощ на България на летището в Пловдив. Така той отново се позиционира срещу сегашните политически елити, които не се справят, подчертавайки, че е критично необходимо да има навременна информация за възникването на пожарите, още самолети и автомобили за гасене. „Призовавам управляващите да се излезе от режим на говорене за хората, а да се направи нещо за хората. Не само с пожарогасенето, но и с водоснабдяването."

Но депутатите се отчитат с по някой въпрос по време на парламентарния контрол, колкото за пред избирателния си район. МВР се е фокусирало върху смъртта по пътя, а пожарите ще си минат, като свърши лятото. Но статистиката показва сериозен ръст - от 222 през 2010 почти се утрояват още на следващата, за да стигнат средно 474 за изследваните от WWF 15 години.

Затова и онези, които слушат говоренето на президента, кимат в знак на съгласие. „Високата“ политика трудно среща „ниските“ проблеми - а помежду им пепел.

*По данни на премиера Росен Желязков

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини