Цените на петрола се повишиха в понеделник, след като Съединените щати постигнаха търговско споразумение с Европейския съюз и може да удължат паузата върху митата с Китай. Това облекчи опасенията, че по-високите търговски бариери биха навредили на икономическата активност и биха ограничили търсенето на горива.
Фючърсите на сорта Brent се покачиха с 20 цента, или 0,29%, до 68,64 долара за барел, докато американският WTI (West Texas Intermediate) се търгуваше за 65,31 долара за барел, с ръст от 15 цента, или 0,23%, предаде "Ройтерс".
Анализаторът от IG Markets Тони Сайкамор коментира, че търговската сделка между САЩ и ЕС, както и възможното удължаване на примирието с Китай, оказват положително влияние върху световните финансови пазари и цените на петрола.
"С отшумяването на риска от продължителна търговска война и намаляване на напрежението около крайния срок за нови мита през август, пазарите реагират положително", посочва той в анализ.
Сключената в неделя рамкова търговска сделка между САЩ и ЕС предвижда вносно мито от 15% за повечето стоки от ЕС, което е наполовина спрямо заплашителните по-рано 30%. Така бе избегната мащабна търговска война между два ключови съюзника, които заедно съставляват почти една трета от глобалната търговия - нещо, което би могло да свие търсенето на горива.
Днес също така предстои среща в Стокхолм между високопоставени американски и китайски представители, на която се очаква да бъде обсъдено удължаване на търговското примирие преди крайния срок на 12 август.
Цените на петрола завършиха миналата седмица на най-ниските си нива от три седмици, натежали от глобалните търговски тревоги и очаквания за увеличено предлагане от Венецуела. Според източници от държавната венецуелска петролна компания PDVSA, тя се готви да възобнови съвместните си проекти при условия, напомнящи лицензи от времето на администрацията на Байдън, веднага щом президентът Тръмп възстанови разрешенията за износ на петрол по споразумения за размяна (swap сделки).
Въпреки лекото повишение в понеделник, поскъпването бе ограничено заради очакванията, че ОПЕК+ може да продължи да облекчава ограниченията върху добива.
Мониторингова комисия на ОПЕК и съюзниците ѝ се събира в понеделник в 12:00 GMT. Според четирима представители на групата, едва ли ще бъде предложена промяна в плана за увеличение на добива с 548 000 барела дневно през август. Друг източник обаче заяви, че е още рано за окончателна прогноза.
Според анализатори от ING, ОПЕК+ вероятно ще възстанови напълно допълнителното доброволно съкращение от 2,2 млн. барела дневно до края на септември, което би означавало ръст на предлагането с поне 280 000 барела дневно през септември. Все пак има пространство за още по-агресивно увеличение.
Производителите се стремят да си възвърнат пазарен дял, докато летният сезон засилва търсенето на горива.
Анализатори от JP Morgan посочват, че глобалното търсене на петрол е нараснало с 600 000 барела дневно през юли спрямо миналата година, докато световните петролни запаси са се увеличили с 1,6 милиона барела дневно.