Село Малка Арда отново на воден режим – ВиК изнася водомерите заради съмнения за кражби
Смолянското село Малка Арда отново е на воден режим – за поредно лято. В населеното място е въведен режим "ден с вода, ден без", а жителите се оплакват, че дори когато има вода, налягането е слабо, а течащата вода често е негодна за пиене.
В долната махала чешмите пресъхват още сутринта, а водата се пуска едва на следващия ден. Жителите разказват, че се къпят в легени и кофи, а пералните не могат да се използват заради ниското налягане. Някои дори се оплакват, че водата е мътна, а понякога липсва напълно.
„Недейте пита, в тия жеги е ужас. Ето, в тенджери се къпах, и прах, в легени, в кофи“, казва Румяна, местна жителка, която споделя, че синът ѝ не посещава селото именно заради липсата на вода.
Жителите на селото посочват, че проблемът не се дължи единствено на сушата. Според тях има множество течове по водопреносната мрежа и вода се губи още от началото на селото. Кметът на Малка Арда Митко Шехов признава, че освен сушата, проблеми създава и състоянието на вътрешната водопроводна мрежа. Той припомня, че мрежата е подменена през 2007 г., но до днес няма издаден акт 16.
В отговор на кризата, от "ВиК–Смолян" обявиха, че ще започнат изнасяне на водомерите извън домовете на хората. Според дружеството недостигът на вода не е само от суша и аварии, а и поради съмнения за нерегламентирани водохващания и кражби от мрежата. Управителят на ВиК, инж. Костадин Тотев, заяви, че във водоема на селото постъпва достатъчно количество вода – около 43 кубика на денонощие, което би трябвало да е предостатъчно за броя на жителите. Той допълни, че според изчисленията всеки жител изразходва около 350 литра дневно – над нормалното, което според него е знак за нерегламентирано използване.
„Ако някъде има байпаси, това ще стане ясно веднага, след като всеки литър започне да се отчита точно“, посочи инж. Тотев, обяснявайки, че именно затова водомерите ще бъдат изнесени на границите на имотите.
Жителите на селото обаче не приемат добре обвиненията за кражби. Те настояват, че отговорността е на ВиК да извърши проверки и да отстрани проблемите. Някои дори твърдят, че ВиК прехвърля отговорността на местната общинска администрация и насажда напрежение между съседите.
„Те са компетентните органи. Да минат, да проверят – с боя, без боя. Да не ни карат да се топим един друг“, коментира местният жител Митко Петров.
Освен подозренията за незаконно ползване, от ВиК признават, че мрежата има и запушвания, които вече са започнали да се отстраняват. Предстоят проверки и за скрити аварии.