Глоба в размер на 1400 лева е наложена на търговец заради нерегламентирана дейност на серигия край пътя в област Хасково. Това съобщиха от пресцентъра на Българската агенция по безопасност на храните в отговор на запитване на Haskovo.net.
Санкцията е наложена за нарушение на чл. 23, ал. 1 във връзка с чл. 24, ал. 1 от Закона за храните. През 2025 г. до момента това е единственото приключено административнонаказателно производство, като то е завършено със споразумение.
През тази година на територията на област Хасково са издадени общо 11 разрешителни за поставяне на преместваем обект (маси за продажба на плодове и зеленчуци). За издаване на разрешително за поставяне на преместваем обект търговецът или производителят следва да представи следните документи:
- Заявление за регистрация – образец КХ №1;
- Списък на групите храни (приложение към заявлението);
- Документ за право на ползване на терена – разрешение за ползване или договор за наем;
- Разрешение за поставяне съгласно чл. 56, ал. 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ);
- Документ за платена такса в размер на 20,97 лв.
Срокът на издаденото разрешително е обвързан със срока на договора за наем или на документа, удостоверяващ правото на ползване.
Съгласно чл. 11 от Наредба № 16/28.05.2010 г., на всеки етап от търговията пресните плодове и зеленчуци следва да бъдат маркирани съгласно приложимите стандарти за предлагане на пазара – общ или специфичен, в зависимост от вида на продукта.
Информацията трябва да бъде четливо изписана на видно място върху опаковката или върху етикет, който е неразделна част от нея, и да съдържа:
- Име и страна на произход на продукта – при прилагане на общия стандарт;
- Име, страна на произход, клас, сорт и търговски вид – при прилагане на специфичните стандарти.
До настоящия момент през 2025 г. Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Хасково е извършила общо 16 проверки на търговски обекти с преместваеми маси, разположени на крайпътни, улични и тротоарни площи.
ОДБХ – Хасково проверява дали обектът е регистриран, спазват ли се изискванията за качество на плодовете и зеленчуците, има ли документи за произход, притежават ли търговците здравни книжки и дали се прилагат добри хигиенни и търговски практики.
Съгласно законодателството в областта на агрохранителната верига, определените административни наказания са глоби и имуществени санкции в размер от 1000 до 4000 лева за първо нарушение. При повторно нарушение в рамките на три години, глобата е в троен размер, а при системни нарушения – в петорен размер на максимално определения размер.
Йокин
Химената