България и Източният фланг на НАТО се въоръжават до зъби

Купуват се оръжейни системи, ракетни комплекси, изтребители за милиарди, строят се бази и военни коридори за още толкова

Румъния купува от САЩ 32 суперизтребителя F-35 за 7 млрд. долара, купува и системата за ПВО, известна като „Железният купол“ от Израел за 2,6 млрд.долара, купи и системи „Пейтриът“ за 3,9 млрд.долара, взе и още изтребители F-16, строи за милиарди най-голямата военна база в Европа - два пъти по-голяма от „Рамщайн“.

В същото време България плати 2,2 млрд.долара за 16 F-16, купи бронирани машини „Страйкър“ за 1,2 млрд. долара, купува два кораба за 1 млрд.лв,, работи по сделки за стотици милиони за трикоординдатни радари, за ПВО система „Ирис“, за самоходни френски гаубици „Сезар“. Преди дни изненадващо се разбра, че

София е пред сделка за 620 млн.долара за ракетен комплекс за брегова охрана

Месеци наред под сурдинка се говореше, че може да се тръгне към такава покупка, но официалното потвърждение дойде не откъде да е, а от Държавният департамент на САЩ и от сайта на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната към министерството на отбраната на САЩ. Така стана ясно, че Вашингтон е взел решение, с което одобрява евентуална чуждестранна военна продажба за правителството на България на противокорабен ракетен комплекс NSM CDS и свързаното с него оборудване на приблизителна стойност 620 млн. долара. Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността пък е предоставила необходимия сертификат,

с който уведомява Конгреса на САЩ за тази възможна продажба

Придобиването на ракетни комплекси за брегова охрана стана особено актуално след избухването на войната в Украйна и около придобиването на двата нови бойни кораби. В момента България разполага единствено с произведен през 80-те години на миналия век съветски ракетен комплекс „Рубеж“. 

Първоначално армията планираше да вземат противокорабни комплекси RBS-15, каквито бяха избрани за въоръжението на двата нови бойни кораба, които се строят в момента от германската компания „Люрсен“. По този начин мунициите на корабните и бреговите установки щяха да са еднакви. Проучването им обаче показало, че европейските комплекси имат далекобойност до 80 км, колкото е и на „Рубеж“. Заради това и военните се спрели на по-модерните NSM, които могат да поразят ефективно цел на 250 км. С такива комплекси разполага и бреговата охрана на Румъния, американците също ползват тях.

Като се остави настрана, че според западни експерти

съветските „Рубеж“ са дори изведени от възможна употреба, то

на практика България няма никаква брегова охрана. Това е повече от скандално в условията на напрежение в Черно море, каквото историята не помни.

Така или иначе се разбра, че идва нова покупка за над 1 млрд.лв. И точно в този момент се оказа, че българското правителство иска 3 млрд.евро финансова помощ под формата на заем от Европейската комисия за отбрана и нови оръжия. Оказа се, че кабинетът е приел решение за това.

Исканата от България финансова помощ под формата на заем е с минимален праг в размер на 2,7 млрд. евро и максимален праг  от 3 067 800 000 евро. 

Очевадно на Източния фланг, включително в България и Румъния захвърчаха милиарди

за нови оръжия. Но не само. По всичко личи, че тази линия сериозно се готви за война - без значение дали ще се случи или не.

Изведнъж се оказа и, че най-висшият военен в НАТО - председателят на Военния комитет адмирал Джузепе Каво Драгоне, се оказа в България и то в момента, в който генералният секретар на Алианса Марк Рюте е на среща с Тръмп във Вашингтон. И

вместо да е в американската столица  Джузепе Каво Драгоне се оказа в София и Ново село

За да каже, че разположената в момента в България многонационална бойна група може да бъде надградена и усилена до ниво бригада, което би означавало поне четири пъти увеличение на състава и техниката.

Адмиралът мина през дипломатическите хвалби за това как „ролята на България е от първостепенно значение за сигурността  на Черноморския регион и извън него – от Западните Балкани до Близкия изток“, че въоръжени ни сили „са от решаващо значение за нашата мироопазваща мисия в Косово, както и за мисията на НАТО в Ирак“, че сме „високоценен съюзник“ с „огромен принос към общата сигурност“, включително и чрез подкрепата, оказана на Украйна под формата на оборудване и хуманитарна помощ.

Отвъд хвалбите и дипломацията, идването на най-висшия военен шеф на НАТО със сигурност

е свързано и с проектите за изграждане база в района на Кабиле и Безмер, както и с изграждането на бързи коридори за военна мобилност на Алианса. За тези проекти се очаква финансиране от самата военна организация.

Там се предвижда изграждането на многонационален дивизионен щаб, в който първоначално  да бъде разположена съществуващата бойна група на НАТО. Идеята е да може да се разгръща при нужда бригада и дори дивизия. Мястото бе избрано заради близостта до летище, пристанище и полигон „Ново село“, както и заради съществуващата железопътна и шосейна инфраструктура. Очаква се обектът да струва поне 100 млн.евро.

Според одобрените регионални планове на защита на Алианса от Русия, каквито се направиха за първи път от Студената война насам, настоящата батальонна бойна група на НАТО в България трябва да стане бригада. 

По стандартите на НАТО бойната батальонна група е от около 1300 войници, а бригадата - около 5000 бойци, или 4 пъти по-многочислена. На практика в бригадата има няколко батальона.

В момента в България има една батальонна група от около 1200-1300 души, като тя е с рамкова държава Италия. За нея САЩ дадоха рота с бойни бронирани машини „Страйкър“. Великобритания изпратиха рота от състава на Кралския ирландски полк на Британската армия, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в мисии в Афганистан. Италия е с най-многобройното участие в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.

Пак през юли 2023 г. бе обявено, че

България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щаб,

който да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това на практика ще означава, че при заплаха или заплаха срещу България, ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.

Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече в Румъния, който упралява дивизията „Югоизток“. Той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства. Това са бригади, които съставляват една дивизия. Предложението е щабът да се ръководи от български офицер.

След срещата на върха в НАТО в Хага стана ясно, че  България ще разработи нов национален план за отбрана.

Това бе обявено от премиера Росен Желязков при срещата му в с най-висшия натовски военен. Той подчерта, че страната ни активно участва в инициативи като Многонационалната бойна група, с рамкова държава Италия, Щаба на регионалното компонентно командване на специалните операции с Румъния, както и Противоминната военноморска група в Черно море с Румъния и Турция.

Едно е сигурно - на Източния фронт хвърчат милиарди за оръжие и отбрана. И това е само началото.

План „Възпираща линия на Източния фланг"

Междувременно се появиха публикации, че армиите на САЩ и нейните съюзници от НАТО са разработили нов план, наречен „Възпираща линия на Източния фланг“. Според Defense News целта е да се увеличат сухопътните способности и да се укрепи оперативната съвместимост между отбранителната промишленост в рамките на Алианса. Цитиран е командващият армията на САЩ в Европа и Африка генерал Кристофър Донахю от първата конференция на Асоциацията на армията на САЩ във Висбаден, Германия. Като част от план за противодействие на руските заплахи и осигуряване на глобално възпиране, армията на САЩ и нейните съюзници от НАТО спешно разработват стандартизирани системи, базирани на данни, общи пускови установки и система за координация.

„Знаем какво трябва да разработим. И сценария, който използваме, е да възпираме сухопътни атаки“, казва Донахю и добавя: „Наземният компонент не губи значението си, той става все по-важен. Вече можете да поемете контрол над морето от земята. Виждаме всичко това в Украйна“.

A2AD е военна стратегия, използвана за контролиране на достъпа до и в рамките на определена географска област. Тя има за цел да попречи на противниковите сили да навлязат или да действат свободно в тази зона - чрез използване на различни отбранителни и нападателни способности.

Например, отбеляза генерал Донахю, Калининградска област на Русия е широка около 75 километра и е обградена от НАТО от всички страни (Полша, Литва и Балтийско море, бел. ред.), а армията на САЩ и нейните съюзници вече са в състояние „бързо да неутрализират този анклав със скорост, която преди беше немислима“.

Планът включва система за споделяне на данни. НАТО вече е закупила такава, каза генерал Донахю, като е избрала Maven Smart System на Palantir - платформа за изкуствен интелект, която приема огромни количества данни и бързо анализира информацията, за да помогне на армейските командири да вземат решения.

„Вече знаем точно какво трябва да правим с „облачните“ технологии и точно какви безпилотни системи, екипажи и т.н. са ни необходими, за да го направим“, каза генерал Донахю. 

Американската армия иска цитираните възможности да бъдат съвместими с тези на партньорите от НАТО.

Освен това военните се нуждаят от универсална пускова установка, която може да се използва както за настъпателни, така и за отбранителни цели, както и от система за управление на огъня, която всяка държава може да използва.

Американската армия също така се стреми да намали цената на системите. „Като общо правило, без значение по какво стреляте и каква оръжейна система или боеприпаси използвате, възможностите трябва да са по-евтини от това, по което стреляте“, каза Донахю. Обръщайки се директно към индустрията, генералът обобщи: „Бяхме много ясни относно това, от което се нуждаем. Ако ни продавате нещо, то трябва да е оперативно съвместимо, а цената трябва да намалее“.


Най-висшият военен в НАТО дойде в Ново село, докато генералния секретар на Алианса беше на среща с Доналд Тръмп във Вашингтон


България се готви да купи ракетен комплекс за брегова охрана за над 1 млрд.лв

 


АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини