Руските провокации в Балтийско море ще зачестяват?

Дания засилва контрола в Балтийско море заради черните танкери на Путин от т.нар. „сенчест флот“. Това неминуемо ще доведе до нова ескалация на напрежението в региона, предупреждават експерти по сигурността.

Европа трябва да има готовност за ескалация на конфликта с Русия в Балтийско море. Експертът по сигурността Хелге Адрианс от берлинската фондация „Наука и политика“ смята, че предстои значително увеличаване на руските танкери от т.нар. „сенчест флот“ в Северно и в Балтийско море след приемането на последния пакет санкции на ЕС срещу руския износ на газ и нефт. Казано иначе: по-нататъшната ескалация на конфликта с Русия в района на Балтийско море е неизбежна.

Същевременно Русия продължава да се въоръжава и да укрепва военната си мощ в региона, например на Ладожкото езеро близо до Санкт Петербург, посочва Адрианс, позовавайки се на проучване на „Наука и политика“. 

Над 60 контролни поста пред бреговете на Дания

От началото на годината Дания засили контрола срещу т.нар. „сенчест флот“ на Русия - танкерите, чиято собственост трудно може да се установи. От Датската служба за морско корабоплаване потвърдиха за ДВ, че от февруари насам в близост до датския крайбрежен град Скаген са били проверени повече от 60 танкера за превоз на нефт. Сред тях е имало и кораби от въпросния сенчест флот.

Два танкера са били задържани заради проблеми със сигурността, опазването на околната среда и защитата на моряците, информират от Службата за морско корабоплаване. Засилването на контрола от страна на датските охранителни органи е в синхрон със санкциите на ЕС срещу руската петролна икономика, с приходите от която Русия продължава да води нападателната си война срещу Украйна. 

Акция на „Грийнпийс“ в Балтийско море   Снимка: Greenpeace NORDIC - Denmark, Fin/dpa/picture alliance

Сенчестият флот: риск за околната среда

Съгласно международното морско право крайбрежните държави всъщност трябва да гарантират свободното корабоплаване. Прагът, при който държава като Дания може в своята изключителна морска икономическа зона да контролира, да прави проверки на борда и евентуално да попречи на кораб да продължи пътуването си, е много висок, казва пред ДВ Кристиан Бюгер от Копенхагенския университет.

Той може да бъде преминат тогава, „когато корабът няма флаг или ако вчера е плавал под панамски флаг, а днес - под либерийски. В този случай властите могат да предположат, че всъщност не принадлежи на определена държава, което е забранено съгласно международното морско право“. Контролни мерки могат да бъдат предприети и ако се смята, че от плавателния съд произтича заплаха за околната среда.

Затова при извършването на проверки на кораби пред Скаген Датската служба за морско корабоплаване се позовава особено на стандартите в сферата на сигурността и опазването на околната среда. „Мерките се предприемат като реакция на движението на по-стари кораби, които транспортират нефт през датските проливи, което представлява повишен риск и повод за загриженост за сигурността в морето, на моряците и на околната среда."

„Динамика на провокациите“ с Русия

Според Русия тези основания са измислени. В края на май говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Русия ще продължи да защитава корабоплаването „с всички легални средства“. Обмисляло се разполагането на сили за сигурност на корабите под руско командване.
Кристиан Бюгер от Копенхагенския университет предупреждава за възможна спирала на ескалация в Балтийско море. „В крайна сметка и двете страни искат да установят как ще реагира другата."

Европа би трябвало да се подготви за „динамика на провокациите - не само по море. Мисля, че ще видим и все по-интензивно използване на дронове“, смята Бюгер.

Все повече дронове и над Балтийско море?

Дания до момента е купила от САЩ десет от т.нар. ветроходни дронове за морско наблюдение. „Това са много гъвкави платформи, които могат да бъдат оборудване с различни сензори за електронно разузнаване и камери“, обяснява Бюгер.

Същевременно той и неговият изследователски екип регистрират все повече дронове с неясен произход, но за които се предполага, че са руски. „Много е вероятно да зачестят тези инциденти“, казва Бюгер. „Можем например да си представим, че такива дронове повреждат някоя инсталация за производство на вятърна енергия, които крие потенциал за ескалация."

Ученият не изключва нещо подобно да се случи още тази година.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини