Насред лято МОН търси кой да пише рамката за новите учебни програми

Срокът за подаване на документи е само 10 дни

В разгара на лятото с трудно откриваема обява Министерството на образованието търси специалисти, които да подготвят рамката на новите учебни програми от 1 до 12. клас. На 14 юли на сайта си МОН е обявил начало на процедура с предмен  „създаване на Методология за разработване на нови учебни програми с дескриптори за нивата на ученическите постижения и на изисквания за разработване на интерактивни задачи“. Срокът за подаване на документи е до 24 юли, тоест едва 10 дни. 

За написване на изцяло нови учебни програми се говори от поне 1-2 години насам. Последно, през февруари т.г. МОН публикува концепция за нови учебни програми, като по думите на министър Красимир Вълчев те ще са готови най-рано след 4-5 г. Още тогава бе дадена заявка за включване на максимално широк кръг от заинтересовани лица в подготовката им.

Сега от обявата става ясно, че във връзка с „необходимостта от създаване на Методология за разработване на нови учебни програми за общообразователната подготовка в I-XII клас“ МОН набира кандидати за участие в три вида методически екипи - екип за разработване на методология за разработване на учебните програми, вкл. рамкови изисквания за структурата им; екип за разработване на изисквания за създаване на дескрипторите за нивата на ученическите постижения и екип за разработване на изискванията за създаване на задачи за вътрешно и за външно оценяване, вкл. за интерактивни задачи по подобие на задачите от международното изследване PISA.

Кандидатите трябва да са български граждани, да имат диплома за завършено висше образование на степен „магистър“, както и диплома за образователна и научна степен доктор или доктор на науките. Те следва още да имат научни или практически разработки и публикации в областта на методиката и/или съдържанието на обучението, да владеят чужд език на ниво В1 и да са участвали в работни групи за разработване на държавни образователни стандарти и на учебни програми, за създаване и/или за експертно оценяване на тестове/тестови задачи за изпити, в авторски колективи на учебници и/или учебни помагала.

Сред допълнителните изисквания са да притежават експертиза, свързана с предмета на дейност на съответния методически екип, да имат компютърни умения - работа с Word, Excel, Outlook, работа в облачна среда, информационни и други системи, да работят в екип, да имат опит в изпълнение и управление на проекти и да имат опит в обучение на учители.

Подозрения

Учители изразяват съмнения около обявата и късия й срок. „Изключително нагло, безпардонно и цинично от страна на МОН! Ето с такива обяви се набират хора за участие в разработване на учебни програми, които ще определят какво ще учат българските ученици в следващите години - добре скрити в сайта, пуснати тихомълком (без да се изпращат покани за участие по университетите), с много къси срокове за подаване на документи, задължително в сезона на отпуските и направени по начин да те откажат да участваш дори да желаеш (куп документи с лично предаване на хартия)", възкликна преподавател във фейсбук. Според него отдавна е определено кой и как точно ще прави новите учебни програми.


СИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини