Армиите на САЩ и съюзниците от НАТО разработват нов отбранителен план, наречен „Възпираща линия на източния фланг“, съобщава Defense News. Целта е да се засилят сухопътните способности на Алианса и да се подобри оперативната съвместимост в отбранителната индустрия. Това заяви генерал Кристофър Донахю, командващ Сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка, по време на конференцията LandEuro във Висбаден, Германия.
Според Донахю, в рамките на този план армията на САЩ и партньорите ѝ от НАТО спешно развиват стандартизирани системи, споделени платформи за изстрелване и координирани цифрови системи, които ще позволят по-бърза и ефективна реакция срещу заплахи, основно от страна на Русия.
Регионалните отбранителни планове от известно време са във фокуса на съюзниците, но сега вниманието е концентрирано върху балтийските държави. „Трябва ясно да се дефинират изискванията – както за индустрията, така и за държавите. Това усилие вече е известно като ‘Възпираща линия на източния фланг’“, поясни генерал Донахю.
Наземната отбрана става ключова
„Знаем какво трябва да разработим – сценариите ни са за възпиране на сухопътни атаки“, посочи генералът. „Наземният компонент не губи значението си – напротив, става все по-важен. Вече можем да неутрализираме A2AD (anti-access/area denial) системи от земята, както и да поемем контрол над морски пространства от сушата. Виждаме всичко това в Украйна“, допълни той.
Общи данни, обща отбрана
Част от новия план включва система за съвместно използване и анализ на данни. НАТО вече е закупила подобна технология – платформата Maven Smart System на Palantir, която използва изкуствен интелект за бърз анализ и подкрепа при вземане на командни решения.
„Вече знаем точно какви технологии, безпилотни системи и екипи са ни необходими“, подчерта Донахю. Тези решения ще бъдат съвместими за всички партньори от НАТО.
Универсална пускова система – за всички
Друг централен елемент в стратегията е универсална пускова установка – такава, която може да се използва от всяка страна, за настъпление и отбрана, и да поддържа различни боеприпаси. „Искаме дистанционно управляеми системи, в които можем да използваме боеприпаси от всяка страна“, заяви генералът.
По-евтино, но ефективно
Американската армия настоява и за по-ниски разходи. „Както и да стреляте, с каквото и оръжие – трябва да е по-евтино от това, по което стреляте“, подчерта Донахю.
„Бяхме пределно ясни към индустрията: ако ще ни продавате нещо – то трябва да е оперативно съвместимо и на разумна цена“, завърши генералът.