Румъния държи черния рекорд на ЕС по инфлация през юни, а нашата страна е 11-а
След приемането на еврото в България ще се случи същото, което стана в Хърватия, прогнозира италианското икономическо издание Milano Finanza. Статията вероятно ще разочарова еврофобите у нас, защото всъщност изтъква ползите от въвеждането на единната валута.
„Пътят на България към еврото напомня на този на Хърватия – с очаквания за финансова стабилност и нови икономически възможности. Присъединяването към еврозоната би намалило външните рискове и би подобрило условията за бизнеса и инвеститорите, като още самата перспектива за членство укрепва доверието и стабилизира пазарите“, пише Milano Finanza.
И продължава с плюсовете:
- Ползи ще има за външната търговия – по-ниски разходи при трансграничните сделки ще улеснят обмена с европейски партньори. Компаниите в търговията, туризма и индустрията могат да реализират по-големи икономии.
- Кредитният рейтинг на България (в момента BBB+ от S&P) има потенциал за повишаване, което ще намали цената на финансиране за държавата и бизнеса. Това би направило и българските държавни облигации по-привлекателни.
- На пазара на недвижими имоти се очаква по-лесен достъп до кредити.
- В условията на глобална нестабилност еврото действа като „финансов щит“, подчертава изданието.
Оптимистичният тон на статията изобщо не е изненада. Сериозните финансово-икономически медии са наясно с предимствата на членството в еврозоната и отлично знаят, че инфлацията не идва от въвеждането на еврото или след това, а си има съвсем други двигагели и причини.
Какво става с цените
В България има групи, които се опитват да създават паника и истерия за скок на цените заради въвеждането на единната валута, но хората не бива да се поддават на манипулации. Поскъпване има - и по обективни, и по субективни причини, и никой не го отрича, но то не е нашенски феномен и еврото няма вина.
Най-новите данни на ЕВростат показват, че шампионът на ЕС по ръст на цените не нито е България, която е на месеци от еврото, нито Хърватия, която вече го използва, а Румъния. В северната ни съседка инфацията през юни е надхвърлила 6 процента. Трета в черната класация е Унгария. Румъния и Унгария са много далеч от членство в еврозоната - просто не отоварят на основните критерии. Очевидно еврото няма нищо общо с инфлационните рекорди. Цените в тези две държави растат рекордно бързо заради популизъм и други грешки на правителствата им.
Както се вижда от графиката на Евростат, цените през юни растат навсякъде в ЕС - най-много в Румъния. България е на 11-о място в ЕС - тоест някъде по средата е. По-висока е инфлацията в Гърция, Естония, Унгария, Словакия и т.н.