Държавите от Източна Европа ще получат повече средства, за да се изравнят субсидиите им със старите държави на общността
ЕК ще представи в сряда своя план за следващия седемгодишен бюджет на ЕС за над 1 трилион евро, който трябва да бъде одобрено единодушно от всички 27 държави членки. Най-радикалната реформа включва обединяването на стотици съществуващи програми - особено 392 милиарда евро за регионално развитие и 387 милиарда евро за земеделие в рамките на текущия седемгодишен бюджет - в един единствен план за всяка държава.
Освен че коригира начина на разпределяне на средствата между държавите, този подход дава по-голяма свобода при разходите и им позволява да пренасочват ресурси от области като регионално развитие към отбрана или друга сфера, посочва Financial Times.
„Единна финансова рамка за всяка държава членка би осигурила ефективно и гъвкаво разпределяне на финансирането между различните политики, позволявайки на държавите членки да адресират нови приоритети като отбранителни способности или готовност“, се посочва в изтеклото предложение, видяно от Financial Times.
Финансовият размер на всеки национален бюджет, наречен от Комисията „рамка“, ще бъде изчислен чрез сложна нова формула, която значително променя критериите за разпределяне на средствата, според проекта.
Този преработен метод променя разпределението на така наречените кохезионни фондове, премахвайки метода за категоризиране на регионите според тяхното ниво на развитие.
Роми Хансум, изследовател в Центъра „Жак Делор“ в Берлин посочи, че „по-бедните държави ще спечелят повече за сметка на онези държави, които средно са по-богати, но имат някои по-бедни региони, особено Франция, и в известна степен Испания и Германия“.
Освен това ЕК се стреми да намали „пропастта в земеделието“, като редуцира разликите във финансирането на хектар между по-старите и по-новите държави членки.
„Държавите с големи земеделски площи и относително по-ниски плащания на хектар, което на практика включва всички източноевропейски държави, ще се възползват най-много“, каза Хансум.
Промените също означават, че държави, които са големи получатели както на регионални фондове, така и на земеделски субсидии, като Франция и Италия, вероятно ще трябва да жертват регионални фондове, тъй като директните земеделски субсидии ще бъдат защитени.
В същото време новата система приоритизира инвестициите във външна сигурност, като специално облагодетелства държави с директни външни граници с Беларус и Русия, като балтийските държави, Полша и Финландия и тези, които се справят с голям брой пристигащи мигранти, включително Малта и Гърция.
Въпреки това пренасочването на средства на изток вероятно ще бъде ограничено, тъй като всяка национална рамка „не може да бъде по-ниска от 80% и по-висока от 105%" от текущото разпределение на държавите в бюджета, се казва в проекта.
Идеята за създаване на единна финансова рамка за държавите членки предизвика недоволство сред настоящите получатели на фондове на ЕС, особено сред местните и регионалните власти, които традиционно са били получатели на кохезионни фондове.
Ката Тютъ, президент на Комитета на регионите на Европа заяви пред Financial Times, че предложението може да се окаже „прекалено усложнен начин да се предложи пълен контрол на националните правителства“.