В сезона на горските пожари - основните правила за превенция и реакция, които всеки трябва да знае

Всеки ден от нас достига информация за нови и нови пожари, които засягат различни горски (и не само) райони на територията на страна ни. Когато са далеч от нас и не сме пряко засегнати, вероятно не обръщаме голямо внимание на подобни бедствия.

Но истината е, че всички ние усещаме пряко ефекта от тях, защото именно горите са основният механизъм на природата за прочистване на въздуха - процес, който е все по-необходим. Да не говорим за повишения риск от свлачища и наводнения, както и за унищожените местообитания на много животни.

Наскоро от WWF представиха притеснителната си статистика, че 90% от горските пожари са причинени от човешка дейност. И щом можем да бъдем причина за унищожението само за минути на гори, развивали се с години и векове, то значи трябва да можем и да предотвратим този пагубен процес. Защото наистина зависи от всички нас.

Горските пожари са истинско бедствие

От организацията за опазване на околната среда разпространиха и своите препоръки за превенция и адекватна реакция при възникване на горски пожари. Публикуваме ги и ние, защото смятаме, че е наистина важно да бъде отговорни към околната среда, а не само изискващи и консумиращи. Ето кои са основните насоки, с които да бъдем както предпазливи, така и подготвени да реагираме при необходимост.

Правила за превенция на горски пожари

  • Не палим огън на открито, дори в двора си, както и стърнища, особено в периоди с висока пожароопасност;
  • Винаги гасим добре фасовете и ги изхвърляме на обозначените места; не ги хвърляме от прозореца на автомобила;
  • Не използваме пирхотехнически изделия сред природата;
  • Не оставяме и не изхвърляме стъкла и стъклени предмети, защото могат да действат като лупа и да предизвикат запалване;
  • Ако сме на излет или къмпинг, никога не оставяме включени електроудреди без надзор.

Всичко може да се случи за миг

Правила за реакция при възникване на горски пожар

  • Първо подаваме сигнал на телефон 112, още при първи съмнения за пожар, дим или пламъци;
  • Напускаме опасния район максимално бързо и винаги се движим по посока на вятъра;
  • По възможност се придвижваме или стигаме до водоем, някаква естествена преграда за пламъците или поне място с по-малко растителност, която също има риск да се запали;
  • Покриваме откритите части на тялото си и слагаме навлажнено парче плат пред носа и устата, за да спрем вдишването на дим; по същата причина се придвижваме и максимално приведени до земята;
  • Пазим дрехите си от запалване, по възможност ги намокряме;
  • Не забравяме, че посоката на пожара в повечето случаи е от но-ниските към по-високите горски и планински части;
  • Само ако пожарът е наистина малък, правим усилие да го изгасим сами като използваме дреха или сноп начупени клони, с които удряме пламъците.
Източник: lifestyle.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини