Швеция премахна медицинските ограничения за смяна на пола

106 души подадоха заявления за седмица

От 1 юли Швеция премахна част от административните и медицинските ограничения за юридическа промяна на пола и как той се изписва в официалните документи, предаде АФП.

Вече е достатъчно да се представи медицинско удостоверение, че половата идентичност на човека не съответства на пола, вписан в акта за раждане. Медицинските специалисти трябва да оценят дали промяната отразява по-точно половата идентичност и да гарантират, че лицето може устойчиво да живее с тази идентичност.

Минималната възраст за промяна на законовия пол също е понижена от 18 на 16 години, като за лицата под 18 ще се изисква съгласие от законните настойници. Само седмица след влизането в сила на новите правила, 106 души вече са подали заявления, съобщи Националният съвет по здравеопазване и социални въпроси, цитиран bTV.

Досега процедурата изискваше продължителна медицинска оценка и поставяне на диагноза „джендър дисфория“ — състояние, при което човек изпитва психологически дискомфорт поради несъответствие между пола, приписан му при раждане, и този, с който се идентифицира.
Облекчен достъп до медицински интервенции

Новият закон също така премахва изискването юридическата промяна на пола да предхожда достъпа до хирургични интервенции. До приемането му през април 2024 г. текстът бе обект на остри дебати в парламента. Управляващата дясна коалиция бе разделена — умерените и либералите го подкрепиха, но християндемократите се обявиха против, както и антимигрантската партия „Шведски демократи“, която осигурява парламентарна подкрепа за правителството.

„Този закон е голяма стъпка напред. Разделянето на юридическите и медицинските аспекти прави процеса значително по-лесен“, казва Франк Берглунд, политически експерт от Шведската асоциация за сексуално образование (RFSU), който е променил законово пола си на 19 години.

Агенцията отчита и рязко покачване на случаите на джендър дисфория, особено сред 13- до 17-годишни лица, назначени като жени при раждането. Между 2008 и 2018 г. се наблюдава увеличение с 1500%.

 

Източник: offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини