След близо две десетилетия от освещаването си, катедралният храм „Св. Висарион Смоленски“ в Смолян започва да се изпълва със стенописи. Белите стени на най-големия православен храм в Родопите ще бъдат изографисани от екипа на професор Владимир Аврамов зам.декан на Великотърновския университет, ръководител катедра-стенопис и утвърден майстор с опит от 37 храма, включително три катедрали в Русия и България, с общо над 14 000 кв. м изписана площ.Работата започва по дарение на семейството Тодор и Здравка Баткови – основни спомоществователи и при изграждането на църквата, чийто строеж започна през 2002 г. и бе финансиран изцяло с дарения в размер на около 3,5 млн. лв., две трети от които осигурени от семейство Баткови. Храмът бе осветен през 2006 г.
Още преди година Пловдивският митрополит Николай одобри проектите за изографисване на олтара и купола. В центъра на храма ще бъде изобразена Богородица с вдигнати ръце – символично обгръщаща вярващите. „Топографията на храма е страхотно измислена – всяка част отговаря на иконичната ѝ функция“, коментира професор Аврамов. По думите му, белите стени са най-голямото предизвикателство – респектират и изискват вдъхновение и Божия помощ.
Очаква се да бъдат изписани около 3000 кв. м площ. Докато трае изографисването, храмът ще остане отворен за миряни.
Катедралата в Смолян е втората по големина в страната след „Св. Александър Невски“ в София. Основната ѝ зала е с площ 382 кв. м, централният купол има диаметър 17 м, а камбанарията се издига на 32 м височина. Храмът разполага с 11 камбани, най-голямата от които тежи 2 тона и е изработена в Русия. Общата площ на църквата е 1600 кв. м и побира около 600 души.
Проектът е дело на архитектите Антон Тодоров и Николай Бечев, с конструктор Ангел Бедров. Покривът е покрит с медна ламарина, внесена от Кипър. Иконостасът е изработен от Кънчо Цанев, а иконите – от екип под ръководството на Елена и Дечко Дечеви.
Храмовият празник се чества в края на юли в памет на св. Висарион Смоленски – последният епископ на Смолянска епархия, загинал мъченически през 1670 г. заради отказа си да приеме исляма. Канонизиран е от Българската православна църква през 1987 г.
Източник: Smolyan.bgvesti.NET