Издирването на изчезналите след потъването на кораб, атакуван от бунтовниците хути в Червено море, е прекратено, като поне четирима души се смятат за загинали, а 11 други остават в неизвестност, съобщиха частните охранителни фирми, участващи в операцията.
Сателитни снимки показват дълги петролни петна, изтичащи от мястото, където потъна товарният кораб Eternity C, както и от друго място, където Magic Seas – също атакуван от иранско подкрепяните хути – потъна, пише Associated Press.
И двата кораба бяха нападнати преди повече от седмица от бунтовниците, в рамките на тяхната кампания срещу плавателни съдове, свързани с войната между Израел и Хамас в Ивицата Газа – кампания, която разтърси корабоплаването в Червено море, където по принцип преминават стоки на стойност 1 трилион долара годишно.
Прекратено издирване на моряци
Частните охранителни компании Ambrey и Diaplous Group ръководиха издирването на изчезналите от борда на Eternity C, който е имал тричленен охранителен екип на борда, но не е поискал ескорт нито от военноморските сили на САЩ, нито от европейската мисия в региона. Корабът е бил атакуван на 7 юли и е подложен на часове обстрел с леко оръжие и дронове с експлозиви, преди да потъне.
Първата атака срещу Eternity C се е случила ден след нападението над Magic Seas. И двата кораба са плавали под либерийски флаг и са били собственост на гръцки компании.
Десет души са били спасени, сред които осем филипински моряци, както и по един грък и индиец от охранителния екип, съобщи европейската операция Aspides. Най-малко четирима души се смятат за загинали, а 11 други – за изчезнали.
Хутите твърдят, че са взели някои от моряците в плен, но не са представили доказателства. Посолството на САЩ в Йемен заяви, че вярва, че бунтовниците са „отвлекли“ част от екипажа.
„Решението за прекратяване на издирването е взето от собственика на кораба неохотно, но вярваме, че при настоящите обстоятелства приоритет е десетимата спасени да бъдат отведени на брега и да получат необходимата медицинска помощ“, се казва в изявление на охранителните фирми. „Мислите на всички, участвали в спасителната операция, са с близките на изчезналите“.
Петна от нефт след потъването на корабите
Атаките предизвикаха и тревоги относно замърсяване на околната среда в Червено море – дом на коралови рифове и диви животни, привличащи водолази, туристи и учени. Сателитни изображения от Planet Labs PBC, анализирани от Associated Press, показват обширни петролни петна в южната част на морето.
Анализаторът Вим Звейненбург от нидерландската организация за мир PAX оценява дължината на петното от Eternity C на около 80 км, а от Magic Seas – на около 65 км. Той предупреждава, че замърсяването може да застраши природни резервати в близка Еритрея и други места.
Петролът произлиза от корабните резервоари и е използван за задвижване. При други корабни катастрофи подобни петна са се изпарявали с времето, но също така нанасят сериозни щети на екосистемите.
Хутите атакуват търговски кораби от 2023 г.
Между ноември 2023 и декември 2024 г. хутите са нападнали над 100 кораба с ракети и дронове. До момента те са потопили четири кораба и са убили поне осем моряци.
Хутите временно прекратиха атаките по време на кратко прекратяване на огъня, но след това станаха мишена на седмици наред въздушни удари, наредени от президента на САЩ Доналд Тръмп, преди той да обяви, че е постигнато ново примирие с бунтовниците.
Настоящите атаки на хутите съвпадат с несигурността около възможно примирие във войната между Израел и Хамас. Междувременно бъдещето на преговорите между САЩ и Иран относно ядрената програма на Техеран също е под въпрос, след като Израел започна 12-дневна война срещу Ислямската република, при която американците удариха три ирански ядрени обекта.