Две от големите рейтинговата агенция S&P Global Ratings („Стандарт енд Пуърс Глоубъл рейтингс“) и Fitch Ratings повишиха дългосрочния суверенен кредитен рейтинг на България от „BBB“ на „BBB+" заради присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари 2026 г. Това е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас.
На 8 юли финансовите министри на Европейския съюз в рамките на Съвета на ЕС одобриха присъединяването на България към еврозоната и така от 1 януари 2026 г. страната ще стане 21-вата държава в ЕС, приела еврото.
„България ще се възползва от надеждна парична политика на Европейската централна банка, както и от достъп до капиталовите пазари на еврозоната“, се посочва в изявлението на S&P, с което обяви повишението, цитирано от БГНЕС.
S&P отбеляза възможни предизвикателства, предупреждавайки, че политиките на ЕЦБ вероятно ще се съобразяват с по-големите членове на паричния съюз – като Германия и Франция, които имат най-големите икономики – а не с по-малки страни като България, която остава и най-бедната в ЕС.
Рейтинговата агенция посочва, че стабилните сектори на услугите в България, особено в туризма и ИТ сферата, са помогнали за смекчаване на ефектите от икономика, която все още харчи повече за внос на стоки и услуги, отколкото печели от износ.
На 1 януари 2025 г. България стана пълноправен член на Шенгенското пространство, в което не се изисква паспорт, и S&P очаква членството в Шенген и еврозоната да подкрепи търговията и международния туризъм.
Рейтинговата агенция предупреди, че може да понижи рейтингите, ако публичният дефицит на България се увеличи повече от очакваното, особено ако фискалната политика стане прекалено либерална след присъединяването към еврозоната или ако вътрешната политическа нестабилност доведе до прекомерни разходи на правителството.
Според S&P страната продължава да се сблъсква с дългосрочни предизвикателства, свързани с демографската криза и застаряващото и намаляващо население, както и недостатъците в инфраструктурата, които пречат на България да достигне пълния си потенциал.
Рейтинговата агенция Fitch Ratings също повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, предаде Bloomberg.
Агенцията разглежда приемането на еврото като положително за рейтинга, като приемането в еврозоната ще предостави на държавния дълг статут на резервна валута, ще укрепи рамката на паричната политика, ще намали транзакционните разходи, ще елиминира валутно-курсовия риск за фирмите и домакинствата и ще открие допълнителни възможности за външно финансиране. Българските банки също ще имат достъп до ликвидните улеснения на ЕЦБ.
Fitch очаква реален растеж на БВП от 2,8% през 2025 г., непроменен спрямо 2024 г., тъй като несигурността около световната търговия се компенсира от подобрената вътрешнополитическа ситуация.
Fitch Ratings прогнозира реален растеж на БВП от 2,5% през 2026 г., с възможности за допълнително нарастване, свързани с приемането на еврото.