България поиска да участва във възстановяването на Украйна

Русия е представила на САЩ нови идеи за край на войната

България има намерение да се включи в следвоенното възстановяване на Украйна. Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков на IV конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна, която започна в Рим.

„От самото начало на войната България твърдо подкрепя Украйна, трябва да разширим тази подкрепа и в мирно време. Българският бизнес има значителен потенциал да допринесе за следвоенното възстановяване на страната“, заяви Росен Желязков.

Според него има двата ключови стълба, от които ще зависи възстановяването на Украйна. Първият е критичната инфраструктура и необходимостта да бъдат поправени разрушената или силно повредена енергийна система, транспортните връзки и основни услуги като водоснабдяване и канализация.

„България е готова да помогне на Украйна в това начинание. Страната ни е стратегически позиционирана да координира междусекторни инициативи за възстановяване, обхващащи области като енергетика, корабоплаване и сигурност на пристанищата, устойчивост на климатичните промени и др.", каза Желязков. Премиерът специално открои и новия стратегически подход на ЕС за сигурен, проспериращ и устойчив Черноморски регион, предлагащ сътрудничество в редица области между държавите-членки на ЕС и регионалните партньори, включително Украйна, Турция и Грузия. 

Според Желязков инвестициите в жп и транспортни връзки са също средство за насърчаване на интермодалността и за подобряване на свързаността в региона. „Директна жп връзка Одеса - Александруполис ще съкрати времето за транзит и ще отвори допълнителни възможности за износа на Украйна“, отбеляза той. 

Вторият клюбов стълб, според премиера, е енергийната свързаност. Желязков подчерта, че в края на май официално стартира изграждането на вертикалния газов коридор, който трябва да улесни преноса на газ в посока юг-север и така ще укрепи енергийната сигурност на Украйна.

ЕС обеща 10 млрд. евро помощ

Украинският премиер Денис Шмигал заяви, че възстановяването и модернизацията на страната ще струва един трилион долара за 14 години. Киев предлага да се създадат два фонда: първият да е за 540 млрд. евро и да се пълни за сметка на конфискуваните руски активи, както и от специален данък върху експорта на руски суровини. Вторият да е за 460 млрд. евро и да е от инвестициите на европейския частен сектор в украинското производство. 

На конференцията участниците са обещали над 10 млрд. евро за възстановяване на страната, според домакина в Рим - италианския премиер Джорджа Мелони.

„Инвестицията в Украйна е инвестиция в самите нас, защото тя засяга всеки един от нас, поради което трябва да се гордеем с резултата, който постигаме днес всички заедно - държави, международни организации, финансови институции, местни власти, бизнес сектора, гражданското общество“, подчерта Мелони. 

Малко след изявлението на Мелони дойдоха и първите конкретни ангажименти - Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Еврокомисията обявиха близо 600 млн. евро ново финансиране за критичната инфраструктура и бизнеса на Украйна. Пакетът се фокусира върху възстановяването на енергийните системи, повредени от руски атаки, ремонта на транспортни мрежи и гранични пунктове и подкрепата на малки предприятия. По-голямата част от финансирането идва чрез заеми от ЕИБ, обезпечени с гаранции от ЕС.

От началото на войната ЕИБ е предоставила над 3,6 млрд. евро, а президентът на банката Надя Калвино заяви:

„Обявените днес споразумения отразяват силата на нашия ангажимент към Украйна и решимостта ни да отговорим на най-неотложните нужди на страната – чрез критична инфраструктура, подкрепа за бизнеса в Украйна и компании от ЕС, които желаят да търгуват и изнасят за страната“.

Присъстващият на конференцията украински президент Володимир Зеленски призова за по-широко използване на замразените руски активи за възстановяването на икономиката на Украйна.  „Не само лихвите от тези активи, а и самите активи трябва да се използват, и то много по-активно, отколкото в момента, за да се помогне за спасяването на човешки животи“, подчерта той.

Предложение

Руският външен министър Сергей Лавров е представил на американския държавен секретар Марко Рубио нови предложения за завършване на войната в Украйна. Двата се срещнаха в Куала Лумпур, в рамките на форума на АСЕАН.

„Мисля, че това е нов и друг подход. Не бих казал, че е нещо, което ще гарантира мир, но това е концепция, която ще предаден на президента Тръмп“, каза Рубио.

Срещата продължи по-малко от час. След нея Рубио отбеляза, че САЩ са разочаровани от отсъствието на голям прогрес по мира в Украйна. „Искаме да видим пътна карта за завършване на конфликта“, каза той.

„Състоя се предметен и откровен обмен на мнения по урегулирането около Украйна, обстановката около Иран и Сирия, както и ред други международни проблеми. Потвърдено е двустранното желание за търсене на мирни развръзки“, се казва в изявление на руското външно министерство.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини