Министърът на здравеопазването Силви Кирилов отговори на актуални въпроси от членовета на парламентарната комисия по здравеопазването. От тях стана ясно, че Министерството на здравеопазването иска 35 млн. лв. за центровете за трансфузионна хематология; в 11 болници трябва да бъдат проведени конкурси за представители на държавата или за директор; скрининговата програма за рак на маточната шийка е насочена към 25-65-годишни жени.
Здравното министерство иска 35 млн. лв. за центровете за трансфузионна хематология
Министерството на здравеопазването иска 35 млн. лв. за центровете за трансфузионна хематология, стана ясно думите на Кирилов в отговор на въпрос от Маргарита Махаева от парламентарната група на „Възраждане“.
Ресурсът е необходим за следващите четири години. Предвижда се тези средства да бъдат за повишаване на заплатите на работещите в центровете за трансфузионна хематология в цялата страна, за оборудване, за ремонти, за създаване на общ софтуер между тях, даващ информация кои центрове какви кръвни продукти имат към даден момент, за киберзащита, за хладилници и др., обясни министърът.
Кирилов изрази надежда пред членовете на комисията депутатите в пленарна зала да подкрепят тази програма. Работещите в центровете за трансфузионна хематология трябва да имат възможност за кариерно развитие на работното място, каза още той.
В 11 болници трябва да бъдат проведени конкурси за представители на държавата или за директор
В 11 болници трябва да бъдат проведени конкурси за представители на държавата или за директор, каза министърът на здравеопазването в отговор на въпрос от Любиша Блажевски от парламентарната група на „Величие“ колко мандата може да се заема длъжността директор на болница.
От 54 акционерни дружества, които са към Министерството на здравеопазването, в 36 са проведени конкурси през миналата година, посочи министър Кирилов. Съобразно закона, ако няма чрезвичайни случки в тези търговски дружества, няма нужда от кадрови промени, каза още министър Кирилов.
Предстоят промени на някои директори, добави той и посочи, че от август тази година започват конкурси и до март догодина в тези 11 болници конкурсите ще бъдат проведени в срок. Има директори с отлични финансови резултати, от които и аз съм впечатлен, имат дори финансов резерв в лечебното заведение, каза още министър Кирилов и уточни, че не всички от тези директори са лекари.
До края на годината – работещ стандарт по здравни грижи
„Надявам се до края на годината да има работещ стандарт по здравни грижи, каза министърът в отговор на въпрос на Александър Симидчиев от парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична България“, свързан с кадровата криза в здравеопазването.
Министър Кирилов посочи, че фактът, че професията на медицинската сестра става защитена е довело до повишаване на броя на желаещите да се обучават в медицинските структури в Шумен, Бургас и Варна. „Имам уверението, че още тази година на студентите първи курс ще им бъде платена таксата от държавата“, каза още той.
„Трябва да работим сериозно върху възможността за кариерно развитие на работното място – тук засега ни е слабото място, и трябва да търсим решение заедно с болниците, с университетите. Искаме да създадем национална програма за специализации в трудно достъпни райони в страната и с Министерството на финансите ще видим какъв ще е пътят и ще го реализираме, коментира още министър Кирилов.
По думите му финансиране е необходимо и за трудовите възнаграждения на работещите във структурите на второстепенните разпоредители на бюджетни средства, като в момента темата се обсъжда с финансовото министерство. Трябва да мислим, че ресурсът много лесно може да изтича от държавата ни, защото нуждата е голяма и в останалата част от света, посочи Симидчиев. По думите му годишно са необходими 4000-6000 новодипломирани професионалисти по здравни грижи.
Министър Кирилов каза и, че преди дни е бил на заседание на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, където страната ни кандидатства за пълноправен член, и установил, че държави с дългогодишен опит в здравеопазната система имат същия проблем - дефицит на кадри. Този проблем е не само европейски, а световен, добави той.
Скрининговата програма за рак на маточната шийка – за 25-65-годишни жени
Скрининговата програма за рак на маточната шийка е насочена към 25-65-годишни жени, без значение какъв е здравноосигурителният им статус, като целта на самотестването е евентуално откриване на 14 високорискови агенти на човешки папилома вирус. Това каза още министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов във времето за отговори на актуални устни въпроси, отправени от членове на парламентарната комисия по здравеопазването.
В отговор на питане на депутата Васил Пандов от парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична България“, Кирилов добави, че всяка лаборатория, в която се изследват такива проби, може да се включи в скрининговата програма. Такава скринингова програма се провежда за първи път, като целта на програмата е да се обособи високорискова група, която след това, ако се налага, да премине необходимите задълбочени изследвания и евентуално създаване на лечебен план, добави той.
Проблем в договарянето с работодателите за Колективен трудов договор
По-рано пред журналисти министърът коментира и други актуални теми. Той бе попитан дали е запознат с позицията на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, в която се посочва готовността им за ефективни стачни действия, ако не се сключи нов Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“.
Съществува проблем в договарянето с работодателите, но това не ни обезкуражава, отговори Кирилов. „В процеса на договаряне всички имат право и аз обичам да казвам, че проблемът е решен, когато всички договарящи станат от масата и всички са леко недоволни – тогава има краен резултат. Засега не сме постигнали този ефект, но аз съм оптимист, каза още министър Кирилов за преговорите по КТД, в които участват представителите на синдикатите и на работодателските организации.
Преди дни в отворено писмо, публикувано на сайта на КНСБ, от Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ съобщиха, че ако не се изготви и сключи актуален КТД в отрасъл „Здравеопазване“ и държавата в лицето на Министерството на здравеопазването продължи пасивната си политика, от федерацията ще организират ефективни стачни действия на национално ниво и федерацията изразяват категоричното си несъгласие с предложените от работодателските организации занижени нива на работните заплати.
Действието на последния КТД приключи през април 2024 г.