Смолян посреща петото издание на Родопския международен фестивал за документално кино, който стартира тази вечер от 19:00 часа с открита прожекция пред Регионалната библиотека и музея. В рамките на три дни градът ще се превърне в притегателна точка за киномани, режисьори и гости от страната и чужбина.
Фестивалът ще представи над 50 български и чуждестранни документални филма, като централна тема тази година е храната – разгледана не само като кулинарно преживяване, но и като социален, екологичен и политически въпрос.
„Храната – в по-сериозния смисъл на думата. Не само как вкусно и здравословно да се храним, но и че има хора, които страдат от липса на храна – има и такива филми“, споделя директорът на фестивала Христо Бакалски.
Режисьори от цял свят и силно българско участие
Част от международните режисьори ще присъстват лично на прожекциите. Сред тях е авторка от Австралия, която пристига на собствени разноски, за да представи филма си „Ненси“ – разказ за възрастна жена с деменция, гледана от внучките си. Немският режисьор Антон фон Бредо ще покаже филма си „Архитектура на щастието“, като се очаква да пристигне със своята майка.
Сред най-награждаваните ленти е и полският филм „На задната седалка“, който разказва за микробус, превърнал се в убежище от войната в Украйна.
Прожекциите ще се провеждат както на открито, така и в Родопския драматичен театър „Николай Хайтов“. Всички филми ще бъдат свободни за посещение, а зрителите ще имат възможност да участват и в дискусии с част от режисьорите.
В конкурсната програма ще се състезават и български продукции, сред които „Училище за надежда“ на Яна Алексиева и „Неравноделната душа“ на София Стойчева. Международно жури ще определи победителите в три категории.
„Художникът Христо Христов създаде специални статуетки за наградите – гаргите на фестивала. Те ще бъдат връчени на церемония в събота вечер заедно с други отличия“, поясни Бакалски.
Почетни гости и културно събитие с кауза
Сред официалните гости на събитието ще бъде и посланикът на Германия в България – Ирене Планк. Организаторите подчертават, че фестивалът не е просто културно събитие, а и платформа за важни обществени теми и дебати.