Астрономическият екип на Висшето военноморско училище наблюдава от Националната астрономическа обсерватория-Рожен обект - комета, която не принадлежи на нашата Слънчева система!
В научната наблюдателна програма на екипа са включени астероиди от Основния пояс, който се намира между Марс и Юпитер и новия, междузвезден обект.
Главен специалист в Планетариума на ВВМУ Асен Асенов и Димитър Димитров (магистър по космически инженерни технологии и киберсигурност) наблюдаваха обекта с 50/70 Шмит телескоп от НАО-Рожен!
Новият междузвезден обект е наблюдаван в началото на юли от астрономи от НАО-Рожен и от доц. Борислав Борисов от Астрономическата обсерватория на Астрономическия център на Шуменския университет!
Кометата C/2025 N1 (ATLAS) е открита в астрономически изображения от 22 май 2025 година. Това е третото, чуждо за Слънчевата система междузвездно тяло след астероида Oumuamua (открит през 2017 година) и кометата Борисов (C/2019 Q4, открита през 2019год.).
На първи юли, астрономи от Чили, работейки по проекта ATLAS (за изследване на близки до Земята астероиди - the Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System station at Río Hurtado, Chile) наблюдават странно-движещият се обект. Тогава Центърът за малки планети незабавно призова за необходими последващи наблюдения и публикува предварителни данни за движението на обекта.
Още от първите наблюдения на обекта става ясно, че навлиза в Слънчевата система от междузвездното пространство. Обектът се движи с висока скорост от около 60 км/с, а това съответства на силно хиперболична орбита с ексцентрицитет от 6,2 – най-високата сред трите междузвездни обекта, известни до момента.
По време на откриването, кометата 3I/ATLAS е била в орбитата на Юпитер и бързо се приближава към Слънцето. Яркостта на обекта е била около 18,5 звездна величина, т.е. достъпна за наблюдение само с големи професионални телескопи.
Нощта на 7 срещу 8 юли, когато кометата е наблюдавана от варненските астрономи, яркостта й вече е около 17-та звездна величина.
Източник: Smolyan.bgvesti.NET