На 7 юли по Viasat Nature ще дебютира „Китай: Древното кралство на природата“ –уникална документална поредица от три части. Тази поредица предлага специален поглед върху инициативата на китайското правителство за създаване на 10 различни природни парка, за да се спасят най-редките видове и най-крехките екосистеми в страната.
Всеки епизод разкрива скрит рай, показвайки необикновени животни и растения, спиращи дъха пейзажи и изолирани общности, които процъфтяват далеч от забързаната цивилизация. Ето 10 факта за Куингхайско-тибетското плато, дом на най-очарователните паркове от 10-те защитени зони - например националния парк Пудакуо.
- Тибетското плато често е наричано „Покривът на света“, със средна надморска височина от 4600 метра, по-високо от най-високите върхове в много страни. Затова внимавайте за височинна болест, когато го посещавате!
- Тибетското плато има и друг прякор: нарича се още „Третият полюс“. Спечелило е това име, защото притежава третото по големина ледено находище на Земята. Всъщност, то е третият по големина резерват от сладка вода.
- Това е най-голямото плато в света, обхващащо площ от приблизително 2,5 милиона квадратни километра или пет пъти по-голяма от тази на Франция. Не се опитвайте да се изгубите тук, защото ще успеете!
- Всички знаят, че връх Еверест е най-високата точка в света, с височина 8848 метра, но може би по-малко хора знаят, че има седем други върха в Хималаите, които граничат с платото от север, по-високи от 8000 метра. И някои от тях са по-трудни за изкачване от връх Чомалунга.
- Тибетското плато някога е било океан. То е било дълбоко под водата като част от океана Бангонг-Нудзян. Ако не сте чували за този океан, не е ваша вината, защото той е престанал да съществува в късния креда период, а това е било отдавна. А платото се е издигнало в резултат на тектонични движения.
- Платото предлага най-дългата високопланинска железопътна линия в света - железопътната линия Цинхай-Тибет с над 960 км трасе, разположена на повече от 4000 метра надморското равнище. Най-високата ѝ точка е на 5072 метра: никоя друга железопътна линия в света не достига тази височина.
- В южния край на платото се намира Национален парк Пудакуо, чиито древни гори и обширни езера се подхранват от вода, течаща от платото. Дълбоките му, защитени долини са изпълнени с топъл, влажен въздух, който е създал микроклимат. Името „Пудакуо“ се превежда като „езерото, което ви отвежда до Шангри-Ла“ – това говори много.
- Близо 30 застрашени вида живеят в Пудакуо, но има едно животно, което се смяташе за изчезнало в продължение на десетилетия. Само около 3000 екземпляра от юнанската чипоноса маймуна продължават да съществуват. Те обичат въздуха на голяма надморска височина, живеят на около 4000 метра, по-високо от всички други примати в света.
- Тъй като храната там горе е оскъдна, тези маймуни са развили много необичайна диета. Те са принудени да се хранят с отровни мъхове и лишеи, а за да елиминират токсините и да извлекат хранителните вещества, са развили ферментиращ стомах, подобен на този на кравите. Само не се опитвайте да им пиете млякото.
- Тук живее и друго животно, за което се смята, че е слязло от небесата. Тибетският черноврат жерав изминава 1600 километра от север, за да прекара зимата тук. Не че условията тук, на 3000 метра над морското равнище, са сбъдната мечта. Но жеравите са издръжливи: останали са само 10 000 от тези величествени птици. За щастие местните жители правят всичко възможно, за да увеличат популацията.
За още тайни, зашеметяващи пейзажи и фантастични животни, гледайте „Китай: Древното царство на природата“ –само по Viasat Nature – на 7, 8 и 9 юли от 20:00 часа.
Филмът е част от рубриката: Рубрика: Сезон на Дивата Азия.От изумрудените дълбини на горите на Борнео до извисяващите се върхове на Китай и величествените водопади на Тайланд, открийте нова вълна от спиращи дъха документални филми за дивата природа.
Тази рубрика представя обичани заглавия като „Скритата Индия“ и „Дивата Шри Ланка“, в чест на адаптивността на природата, редките видове и хората, борещи се да ги защитят. Тези документални филми са спечелили международно признание, включително като част от селекцията на Филмовия фестивал за биоразнообразието на Северозапада през 2025 г. Това е богато кинематографично пътешествие през най-зрелищните диви места на Азия.По Viasat Nature- всеки ден през юли от понеделник до петък в 20:00 ч.