Санкциите на САЩ срещу руски олигарси изплашиха финансистите в Лихтенщайн дотолкова, че до 800 тръста, в които богати хора от различни страни държат активите си, може да останат без директори. След като няколко лица в Лихтенщайн попаднаха в черния списък на САЩ заради работа с руснаци, местните регулатори обявиха прекъсването на връзките с всякакви руснаци за „единственото подходящо средство“ за контрол на рисковете.
В резултат на това в малката държава между Швейцария и Австрия, която се използва като данъчен рай, се появиха стотици зомби тръстове - организации, чиято дейност е ефективно замразена. След уволнението на директорите те остават без мениджъри, способни да управляват активите или поне да наблюдават ликвидацията им. Това провокира истинска криза и принуди властите да създадат работна група за борба с нея, пише Financial Times.
„Говорим за зомби тръстове на стойност милиарди долари, които все още са на повърхността. И все още няма решение. Никога не съм виждал нещо подобно“, каза пред вестника местен адвокат, чиито клиенти включват няколко от засегнатите тръстове. По-голямата част от тези институции държат активи на несанкционирани руски лица, живеещи в южната част на Франция, Италия или на места като Дубай, казва друг адвокат - Хелмут Шверцлер от Schwärzler Rechtsanwälte: „Дори организации, които имат само отдалечена връзка с Русия, са засегнати."
Лихтенщайн се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия през 2022 г. Но тръстовете, държащи яхти, недвижими имоти, частни самолети и други активи, бяха силно засегнати през 2024 г., когато САЩ наложиха санкции на няколко организации и лица от Лихтенщайн заради връзките им с руски лица и дейности. Вашингтон също така предупреди Лихтенщайн и други европейски страни, че финансовите институции, които работят с определени руски клиенти, могат да бъдат обект на вторични санкции, дори ако не са индивидуално санкционирани.
Поради това Управлението по въпросите на финансовия пазар на Лихтенщайн (FMA) прие позиция на „нулева толерантност“, като призова финансовите институции през септември да третират изискванията на САЩ като ефективно обвързващи, предвид „екзистенциалните“ правни и репутационни рискове. FMA изрично посъветва директорите на тръстове да прекратят взаимоотношенията си с рискови клиенти.
Според Шверцлер това е предизвикало масови оставки на директори, които не могат да бъдат заменени.
Преди около месец и половина правителствени служители съобщиха на Ройтерс, че 475 тръста са останали без директори, въпреки че не всички от тях са свързани с руснаци или санкционирани лица. Министерството на правосъдието се опитва да назначи нови управители за 350 институции, други 40 ще бъдат ликвидирани, а временни администратори за други 85 не са намерени.
Броят на засегнатите тръстове може да достигне 800, съобщиха пред FT служители и адвокати, участващи в ликвидацията на подобни организации, в граждански производства и опити за намиране на нови директори.
За експертите е трудно да преценят колко активи, свързани с руснаци, са блокирани. Според източници на вестника, тръстовете съдържат от 5 милиона долара в брой до активи на стойност милиарди долари. Ройтерс, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията, писа за стотици такива организации. Официално САЩ наложиха санкции срещу няколко руснаци и техните тръстове в Лихтенщайн, включително Генадий Тимченко, дългогодишен приятел на Владимир Путин и собственик на Volga Group (която обединява активите на милиардера в енергетиката, транспорта, финансите и др.) и Владимир Потанин, президент на холдинга „Интеррос“ (който притежава дялове в Норилскникел, Росбанк, T-Банк и др.).