Европейската прокуратура (EPPO) във Франкфурт (Германия) и Милано (Италия) нанесе сериозен удар върху мрежи, извършващи трансгранични схеми за измами с ДДС, свързани с продажбата на хиляди луксозни автомобили втора ръка, причинявайки предполагаеми загуби от 100 милиона евро.
В рамките на разследванията, ръководени от EPPO, с кодово име „Вортекс“, вчера бяха извършени около 80 обиска в България, Хърватия, Германия, Италия, Латвия, Люксембург и Полша, с подкрепата на 500 служители на правоохранителните органи (данъчни и полицейски служители). Шест лица бяха арестувани в Германия и Италия.
Освен това бяха изпълнени заповеди за изземване на суми над 20 милиона евро. Само в Италия бяха замразени 50 банкови сметки, конфискувани 14 имота, две земеделски парцела и 25 автомобила, включително 19 луксозни превозни средства. В Германия също бяха иззети два автомобила, пари в брой и луксозни предмети, както и замразени банкови сметки.
Разследваните престъпни групи са заподозрени в участие в мащабни измами с ДДС тип „карусел“ – сложна схема, която използва правилата на ЕС за трансгранични сделки между държавите членки, които са освободени от данък добавена стойност (ДДС).
Според разследванията хиляди автомобили са били продавани в рамките на трансгранични измамни схеми в цяла Европа, като са използвани стотици фиктивни компании, фалшифицирани документи и фалшиви фактури, за да се избегне плащането на ДДС. В някои случаи автомобилите са били фиктивно продавани на компании в Лихтенщайн и Сан Марино, където не са били регистрирани, преди да бъдат действително продадени на търговци и клиенти в Италия и други държави членки.
Освен това схемата за измама с ДДС е позволила на престъпната мрежа да иска възстановяване на ДДС от националните данъчни власти, на което предполагаемите извършители не са имали право, което е довело до значителни незаконни печалби.
Смята се, че престъпните групи също са прилагали неправомерно намален ДДС по т.нар.„схема за облагане на маржа“. Тази разпоредба позволява на прекупвачите да плащат ДДС само върху маржа на печалбата си (разликата между цената, на която са закупили стоката, и цената, на която я продават), когато продават стоки втора ръка, закупени от частни лица. Въпреки това разследваните компании са прилагали тази разпоредба незаконно.
Оценява се, че дейностите под разследване са причинили загуби от най-малко 100 милиона евро за бюджета на ЕС и националните бюджети.