Дарение на гипсови модели за скулптури на Димитър Копчев за ХГ „Петко Чурчулиев“ в Димитровград

На 1 юли 2025 г.удожествена галерия „Петко Чурчулиев“ в Димитровградв Димитровград получи ценно дарение, свързано с живота и творчеството на забележителния български скулптор Димитър Копчев. Инициатор на жеста е Лилия Димитрова – виден общественик, творец от Казанлък и племенница на писателя Чудомир. Тя дари на галерията гипсови отливки за паметници и релефи, както и художествена литература, съхранявани в ателието в родната къща на Копчев в село Ръжена, Казанлъшко.

Дарението бе допълнено от още един значим принос – скулпторът-керамик Бончо Иванов предостави на галерията изработен от него керамичен портрет на Димитър Копчев.

Димитър Копчев – скулптор на духа и приятел на Пеньо Пенев

Димитър Копчев е роден през 1921 г. в село Ръжена, Казанлъшко. Завършва Художествената академия в София, където общува с изявени имена в българската култура като Дечко Узунов, Николай Райнов, Илия Бешков и Веселин Ханчев. През 1952 г. печели конкурс и започва работа като скулптор в Софийската опера.

През 1955 г. Копчев се установява в Димитровград, където му е възложено да изработи паметник на Никола Вапцаров за първия младежки парк в града. Именно тук се среща с поета Пеньо Пенев. Двамата бързо стават близки приятели. В ателието в Младежкия дом, предоставено на скулптора, често се чуват стиховете на Пенев, докато Копчев работи върху творбите си. Те споделят и трудностите, и вдъхновенията на живота и изкуството. Димитър Копчев остава до поета и в последната му нощ.

Сред емблематичните произведения на Копчев са бюстът на Пеньо Пенев в Димитровград, скулптурите на Желю Манолов, Андон Черковски в Раднево, както и портретът на Веселин Ханчев. Той участва и в създаването на фриза на Дома-паметник „Александър Стамболийски“ в София, както и в оформянето на редица фонтани, пана и паркови пластики, включително и Чешмата на бригадирите в Димитровград.

Наследството оживява

Даренията на Лилия Димитрова и Бончо Иванов представляват не само културна стойност, но и живо свидетелство за връзката между изкуството и историята на България. Те са още един принос към опазването на паметта за творци, чиито произведения са неразделна част от духовната карта на страната.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини