Случаят поставя въпроси за правото на тишина, институционалната реакция и границите на спешния телефон
Полицията в Смолян е съставила акт на 28-годишна майка за „неправомерно използване на телефон 112“, след като тя подала сигнал за силен шум от полицейското стрелбище, който, по думите ѝ, стряска бебето ѝ по време на следобеден сън. Случаят с Гергана Павлова предизвика обществен отзвук и отвори темата за това какви права имат гражданите при нарушаване на тишината и към кого могат да се обърнат.
Гергана Павлова живее в близост до стрелбището на Районното управление на МВР в Смолян – в централната част на града, недалеч от автогарата. Дере с гъста растителност отделя дома ѝ от мястото за учебни стрелби, но по думите ѝ това не спира изстрелите да се чуват ясно между 14:00 и 16:00 часа – интервал, в който общинска наредба забранява вдигането на шум.
„Искам от два до четири, както е по закон, детето ми да си почива. Не да се стряска от стрелбите. Това е тормоз за него и за нас“, споделя Гергана Павлова, майка на дете на година и два месеца.
В рамките на девет месеца Павлова е подала седем сигнала до телефон 112. Първоначално получила уверения, че изолацията на стрелбището ще бъде подобрена и стрелбите в този час ще бъдат ограничени. Проблемът временно изчезнал, но впоследствие се възобновил.
На 11 юни т.г., след пореден сигнал, в който Павлова съобщила, че отново се чува стрелба по време на следобедната почивка, ѝ е връчен акт от полицията. Според органите на реда, сигналът не изисквал спешна намеса и е нарушил правилата за използване на тел. 112. Санкцията варира между 1000 и 1400 лева.
„Моето майчинство е 780 лева. Ще го обжалваме. За жалост, това по-скоро ще ме накара да напусна хубавия град Смолян“, казва Павлова.
Според съседа ѝ Димитър Синанев, шумът от стрелбите също се чува ясно и е неуместен в жилищен район:
„Не стреля с пиратки – те стрелят с пистолети. И това има голямо значение. Госпожата е реагирала, направили са ѝ акт. Как може това да се допуска, при положение че има малко бебе на 200 метра от гърмежа?“
От полицията в Смолян заявяват писмено, че стрелбището е лицензирано и обезшумено, и че през годините не са постъпвали сигнали от граждани. Павлова е била насочена да използва директните телефони на дежурната част и районния инспектор, вместо да звъни на тел. 112. за ситуация, която не налага спешна намеса. По нареждане на директорът на ОД на МВР-Смолян комисар Цветан Цанков е направена проверка по случая.В разговори съседи казали, че шума не достига до тях. Потърсили съдействие от РЗИ, които измерили нивото на шума. Резултатите показали, че шума е в рамките на допустимите норми. Павлова обаче поставя под въпрос обективността им
„Този път почти нищо не се чуваше. Един полицай сам ни каза, че са затворили вентилация, прозорци и всичко, което изнася звука навън. Това не беше реална картина.“
От РЗИ уточняват, че лабораторията, с която са извършени измерванията, не е акредитирана за този тип шум. А от РИОСВ поясняват, че измерват само шум от производствени обект.
Предвид обществената чувствителност по случая , директорът на полицията издал заповед за спиране на учебните стрелби в интервала между 14:00 и 16:00 часа. Според статистиката на МВР, за година и половина в Смолянска област са съставени 36 акта за фалшиви сигнали или обаждания до тел. 112 не по предназначение. Само през първата половина на 2025 г. са регистрирани 12 такива случая.
Случаят с Гергана Павлова повдига и по-широки въпроси – за липсата на регулации относно шумовото замърсяване от институции, както и за това доколко гражданите могат реално да отстояват правото си на тишина.
Смолян, като град с под 100 хиляди жители, не попада в обхвата на европейската Директива 2002/49/ЕО за мониторинг на шумовото замърсяване, а институционалният контрол остава слаб или неприложим в подобни казуси.
„Телефон 112 не е само за смъртни случаи. Той е за сигнали за нарушаване на обществения ред – точно какъвто е случаят тук“, казва Павлова и добавя, че ще обжалва наложената санкция в съда.