Готвят блокада на парламента в петък за гласуването на вота на недоверие

Организатори са протестиращите срещу въвеждането на еврото, а в НС спориха отново да има, или да няма референдум

Организаторите на протестите срещу въвеждането на еврото от 1 януари 2025 г. готвят блокада на парламента в петък.

Тя е насрочена за 12.00 часа по обед с искане и на оставка на кабинета „Желязков“. В същия ден се очаква да бъде насрочено гласуването на вота на недоверие, който внесе „Възраждане“ заради фискалната политика на кабинета и влизането в еврозоната. Дебатите ще се състоят 24 часа по-рано, в четвъртък.

На фона на поредните протести срещу приемането на еврото, в парламента отново беше подет спор между привърженици и противници на влизането ни в еврозоната.

Повод стана отпадането от дневния ред на проекторешението за референдум за приемането на европейската валута, което не стигна до гласуване в пленарната зала, тъй като пленарното време беше изчерпано.

Проекторешението е внесено от „Възраждане“ и „Величие“ с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г." От партията на Костадин Костадинов поискаха удължаване на времето, за да гласува НС по темата, но залата го отхвърли.

Това обаче провокира дълги и ожесточени дебати. Наталия Киселова остана вярна на твърдението си, че такъв референдум е противоконституционен, с което отхвърли преди седмици и искането на президента Румен Радев.

„Народното събрание не може да се произнася по въпроси, които не са от неговата компетентност“, каза Киселова.

„През 2009 г., когато изобщо не е имало идея за „Възраждане“, „Величие“, „Морал, единство, чест“, НС е приело закон за прякото участие на гражданите в държавна власт, където е предвидено, че по въпросите, свързани с международни договори, които са ратифицирани, не може да има референдум“, припомни тя.

По думите й българската държава не може да си позволи да изглежда нелепо в очите на своите партньори.  „Социалистическата партия и нейните коалиционни партньори имат проевропейски път на развитие, подчерта председателят на НС. „Още през 2011 г. България е трябвало да стане член на еврозоната, но това не се е случило по определени причини - сега обсъждаме дали да завършим пълноценно европейската си интеграция“, добави Киселова.

„Трябва юристите в тази зала да си отговорят на въпроса към кой момент е можело да има национален референдум – преди да ратифицираме договора за присъединяване към ЕС, дали когато предстои да се подаде заявление от правителството за конвергентен доклад, или по всяко едно време“, посочи парламентарната председателка.

„Няма спор, че във всеки случай, когато не е в компетентността на НС, не може да има национален референдум. И спрете да лъжете хората, че държавната власт във всеки един момент може да проведе национално допитване, трябва да се върнем към основите на парламентарната демокрация в реда, който Конституцията е предвидила“, възмути се тя по адрес на вносителите, цитира я БТА.

„Затова по въпроси от компетентността на Великото Народно събрание, които вече са решени с международен договор, референдум не може да има“, изтъкна тя. Не давайте за пример Швейцария, тя не е член на ЕС“, негодува Киселова. И определи като некоректно твърдението, че управляващите не искат всенародни допитвания, защото това не било политически, а правен въпрос.

Преди реакцията на Киселова от „Възраждане“ заявиха, че въпросът е свързан с националния ни суверенитет и запазване на българската идентичност. Отказът да се даде глас на народа по един толкова важен въпрос е отричане на неговото суверенно право, подчерта Маргарита Махаева. Тя припомни, че под искането за допитването са се подписали над 600 000 граждани.

И опонира на Киселова. „Въпросът не е противоконституционен, защото в договора за присъединяване към ЕС се казва, че България трябва да стане част от еврозоната, но не се казва кога“, обясни Махаева. Тя припомни, че КС не се е произнесъл по същество за конституционността на въпроса на „Възраждане“. От партията предупредиха, че с въвеждане на еврото у нас, може да стане като в Хърватия – да настъпи рязко увеличение на цените.

„Сравнението с Хърватия е абсолютно неуместно, защото ние от много години сме с фиксиран курс към еврото“, отговори Любен Дилов от ГЕРБ-СДС.

В реплика лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отбеляза, че, когато говорим за договори, те трябва да бъдат одобрени от двете страни, в противен случай е диктат. „В нашия договор с ЕС не е записана дата, ние не променяме нищо в него, изтъкна той. Това, което говорим, не е пропаганда“, категоричен е Костадинов.

Мария Илиева от „Величие“ заяви, че партията подкрепя инициативите на „Възраждане“ за смяна на правителството. Това за нас е крачка към обединение. Юлиана Матеева изтъкна, че „за голяма част от българите влизането в еврозоната е насилствен акт“.

„Бих ви предложил да се влеете във „Възраждане“, защото не виждам особен смисъл във вашето съществуване“, подхвърли към „Величие“ Дилов.

Съпартиецът му Александър Иванов изтъкна, че в страните от еврозоната инфлацията е по-ниска в сравнение с другите и се очаква инвестициите да скочат с над 100%. Той обвини вносителите на искането за референдум, че плашат хората. „Това, което правите, е от ваш вътрешнопартиен интерес и се заигравате със страховете на хората“, заяви депутатът от ГЕРБ. 

Съпартиецът му Тома Биков обобщи, че в дебата не се е чуло нещо по-различно от това, което се чу през последните няколко месеца, започвайки от 9 май, когато президентът Радев предложи парламентът да гласува искане за референдум за влизане в еврозоната.

Биков атакува държавния глава, като обвини Радев, че и до момента не е отговорил ясно дали е за влизане в еврозоната през 2026 г. и не казва в коя точно година.

„Големият въпрос е България трябва ли да стане част от еврозоната, много е смешно да го задаваме в този момент, след като вече е поискан конвергентен доклад. Няма време за дебати, има време за вземане на решения“, отсече Биков.

„Вие нямате собствена политика, правите това, което ви казват началниците от Брюксел“, опонира му Красимир Манов от МЕЧ.

Социалистът Драгомир Стойнев пък се похвали, че молбата за членство в ЕС е подадена още от правителството на Жан Виденов. „Истинското лидерство е хората да вървят след нас“, заключи Стойнев.

Дебатите между управляващи и опозиция по линията „за“ и „против“ еврото от 1 януари 2026 г. се проведоха на фона на многократни протести в страната и в чужбина против решението на кабинета и отхвърлянето на предложението за провеждане на референдум. Последните демонстрации и шествия се състояха миналата събота в столицата и на много места в страната, а през седмицата и в Брюксел пред сградата на ЕП.

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини