Много от тополите край реката в Хасково са изсъхнали, алармира читател на Haskovo.net. Това бе потвърдено при репортерска проверка на място.
Екип на медията направи обход по булевард „България“ около коритото на реката и бе установено, че има над 50 изсъхнали дървета. Други десетина растения пък са били отсечени от дъно, защото вероятно са били компрометирани. На повечето от тях обаче са били окастрени и стоят изсъхналите им стволове.
Haskovo.net отправи запитване към Община Хасково, откъдето през 2021 г. започнаха поетапно засаждане на нови тополи, защото преди това бяха премахнати опасните и стари дървета.
Ето какво отговориха от общинската администрация:
„Екип на отдел екология съвместно с дендролози инспектират периодично тополите. През ранна пролет и късна есен се засаждат нови тополи, на мястото на вече отстранените. Констатирани са и изсъхнали тополи. Тополите край реката са над 60-годишни.
Преди няколко години беше извършена цялостна инспекция и отстраняване на опасните стари дървета. Периодичното оформяне на короните на тополите и отстраняване на клони не само, че не ги уврежда, но и тази правилна грижа удължава живота им. Според дендролози една от причините за изсъхването на дърветата е спрелия приток и вентилация на въздух по естественото корито на реката. Застрояването на реката преди години вече дава отражение върху тополите, защото там не може да циркулира въздух и освен това температурата е по-висока, отколкото при нормален оток на въздуха по коритото на реката.
Акцията по замяна на изсъхналите тополи с култивиран вид топола, без мъхчета, не е прекъсвала, но в този сезон не може да бъде извършвано залесяване. То ще бъде подновено, когато метеорологичните условия позволят, в края на есента“.
Експертна позиция:
Позицията на Община Хасково бе подкрепена и от мнението на независим екоексперт. Той беше категоричен, че според Закона за водите е забранено застрояването на речните корита, което в Хасково бе направено в началото на този век и тогава имаше много граждански протести. Още тогава експертът прогнозира, че след години застрояването ще рефлектира неблагоприятно на микроклимата.
„Застрояването е добре само от търговска гледна точка, но не е добре нито от инфраструктурна, нито от екологична“, категоричен е той. Специалистът допълни още, че старите тополи са хибридни и са надраснали предела на възрастта си, тъй като обикновено имат живот до 30-40 години. Според него това е другата причина за изсъхването им.
Анета Кутелова
12тия
123456
Узунджовския бек
Е как бе
А.В.
в.г.
Прав сте
Пъпеша