Сдружение „Екосвят Родопи“ – Смолян обяви успешното приключване на проекта „Активни младежи в Родопите“, реализиран с финансовата подкрепа на Програма „Еразъм+“. В инициативата участие взеха над 300 младежи и представители на институции, формиращи младежки политики от Смолянска област.
Проектът обхвана три общини – Смолян, Девин и Рудозем, като във всяка от тях бяха проведени тридневни семинари, в които участваха по 30 младежи и 6 представители на местни институции. Основна цел на обучителните дейности беше насърчаване на гражданската активност и участието на младите хора във формирането на младежки политики на местно ниво.
По време на семинарите бяха организирани симулации на заседания на общински съвети, в които младежите обсъждаха реални въпроси и предложения, свързани с техните общности. Проведени бяха и симулирани референдуми по актуални теми, избрани от самите участници.
Кулминация на проекта беше провеждането на конференция под надслов „На един език с младежите“, която се състоя през февруари 2025 г. В нея се включиха участници от всички засегнати общини, както и представители на институции от областно ниво, занимаващи се с младежки политики.
Проектът завърши с реализиране на каузи, предложени и планирани от младежите – засаждане на дръвчета в „Горичката на Еразъм“, създаване на филм на екологична тематика, срещи с деца, както и благотворителна инициатива за събиране на средства и ремонт на храм.