„Картината е безкрайността затворена в рамка.
Сюжетът се ражда от преживяването.
То само намира образите и техните отношения.
Мястото на рисунката в моето творчество е основополагаща.
Тя изразява силовите линии на картината и всичко в нея -
композиция, светлина, сюжет, внушение, емоция, пространство, послание.
Тя носи основната конструкция на произведението.
Изкуството трябва да обича хората. Да се прави с любов към хората и за хората. Изкуството трябва да помага на хората да вървят през живота по-леко, по- красиво, по-радостно“
Това споделя Явора Петрова за своята самостоятелна изложба в Димитровград, която ще бъде открита на 24.06.2025 г. от 18:00 часа в зала 1 на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев”.
Явора Петрова е родена в София. Завършва илюстрация и оформление на книгата в Художествената академия при известните български художници проф. Христо Нейков и проф. Румен Скорчев. Работи в областта на рисунката, графиката и живописта. Има реализирани над 40 самостоятелни изложби в страната и чужбина - в Полша, Германия, Белгия, Нидерландия, Великобритания и др. Участва и в множество групови изложби, осъществява и кураторски проекти.
Нейни творби са част от колекциите на посолството на Република България в Италия, Министерството на външните работи на Република България, Национална художествена галерия в Осло, Норвегия, Националната художествена галерия, София, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия на град Пловдив и др.Цикъл от нейни графики е притежание и на Националната галерия в Осло, Норвегия. Явора е носител на множество отличия, сред които голямата награда за графика на международния конкурс „Масимо Рамос“ в Испания през 1991-ва година.