Ужасът от кървавия амок в Грац и въпросите, които остават

Кървав случай на амок разтърси Австрия - най-тежкият в досегашната история на страната. Десет души загинаха, след като в гимназия в Грац бивш ученик откри огън. Хората се питат дали достъпът до оръжие не е твърде лесен.

Камбаните на катедралата в Грац бият за траурна служба. Централният площад е пълен със запалени свещи. Стотици хора са дошли, донесли са свещи, очите на мнозина са пълни със сълзи.

„Този ужас не може да се опише с думи“, заяви президентът Александър Ван дер Белен. Канцлерът Кристиан Щокер го нарече „черен ден в историята на страната“.

„Грац е сплотен"

В Австрия е обявен тридневен национален траур. „Тежко е като камък, който направо те изпълва и все още не можеш да повярваш, че това се е случило“, казва опечалена жена, цитирана от АРД.

„Грац е сплотен“, пише на плакат, закачен на стената на училището, превърнало се в арена на кървавото престъпление. Хората са безмълвни. Грац е сплотен и сега, казва кметицата на града Елке Кар. „Нещо, което винаги е отличавало нашия град и хората, които живеят тук, е че си помагат взаимно.“

Твърде лесен достъп до оръжие?

Трагедията повдига обаче и много настоятелни въпроси. Много от хората в Грац са на мнение, че достъпът до оръжие не трябва да е толкова лесен, колкото в Австрия. А според експертите той наистина е лесен. В повечето случаи е достатъчно да си навършил 21 години, да имаш постоянно местожителство и чисто свидетелство за съдимост. В Австрия, която има девет милиона жители, са регистрирани 1,5 милиона оръжия, като техният брой е особено голям в провинция Щирия, където се намира и Грац.

21-годишният младеж, открил стрелбата, е бил въоръжен с пистолет и пушка, които е притежавал законно, заявяват от полицията. Той е бил безработен, не е завършил училището, в което уби девет ученици и един преподавател. Много обстоятелства обаче тепърва предстои да се изясняват, посочва АРД – например дали стрелецът наистина е бил жертва на мобинг, както самият той твърди в прощалното си писмо.

„Никой не се ражда агресор“

В интервю за германската обществена медия ZDF криминологът Мануел Хайнеман изтъква, че подобни прояви на амок не са внезапни – преди това извършителите често излъчват различни предупредителни сигнали – типично е например, че повечето изпадат в социална изолация. „Това е свързано с обстоятелство, че хората, които проявяват склонност към амок, често нямат никакви други теми за разговор, освен недоволството, което ги подтиква към ужасното действие“, обяснява експертът. По неговите думи в крайна сметка амокът е проява на изпитваното субективно недоволство.

Хайнеман отбелязва и необходимостта от превенция. „Като общество никога няма да можем да гарантираме стопроцентова сигурност. Поради това трябва да заложим на превенцията.“ По думите на експерта никой не се ражда като извършител на амок – той се превръща в такъв. „Затова трябва да се види как този процес може да бъде предотвратен.“

Спасителни екипи край училището в Грац  Снимка: Borut Zivulovic/REUTERS

Хайнеман се спира и на ролята на медиите, които според него могат да допълнително да импулсират склонните към амок. „Ако на този вид агресии се обръща по-голямо медийно внимание, вероятно е броят им да продължи да се увеличава. Този фактор не бива да се пренебрегва.“

От Дънблейн до Грац

По данни на телевизия ORF от 1993 година насам в австрийските училища са регистрирани четири инцидента с огнестрелно оръжие. Нито един от тях обаче не е довел до повече от един смъртен случай - с изключение на последния.

През последните няколко десетилетия подобни инциденти в училища или колежи са се случвали и на други места в Европа: през 1996 г. стрелец уби 16 деца на възраст между пет и шест години в шотландския град Дънблейн; през 2002 година изключеният 19-годишен ученик Роберт Щайнхаузер откри огън в училище в Ерфурт и уби 12 учители, двама ученици, секретарка и полицайка, а после се самоуби; седем години по-късно в град Виненден, Южна Германия, 17-годишен младеж застреля 15 ученици, учители и минувачи в и близо до бившето си училище, след което бе убит в престрелка с полицията.

Определящ е режимът за носене на оръжие

През 2023 година случаи на амок имаше също в Белград и в Прага, но в сравнение със САЩ масовите убийства все още са рядкост в Европа. Изследване на мозъчния тръст „Рокфелер“ показва, че в САЩ е имало много повече „публични масови стрелби“, отколкото в страните със сходно икономическо развитие. В периода 2000-2022 година в САЩ са регистрирани 109 такива инцидента, докато във Франция те са шест, в Германия - пет, във Финландия - три, а в Обединеното кралство, Австрия, Италия, Нидерландия и Швейцария - по два за същия период от време.

По-високият процент на публични масови стрелби в Америка е свързан поне отчасти с по-либералното законодателство за огнестрелните оръжия и с това, че гражданите притежават много по-голям брой огнестрелни оръжия, отколкото в други страни“, отбелязва криминологът Джейсън Р. Силва.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини