Най-малко 24 палестинци бяха убити, а десетки други ранени при израелски обстрел в близост до център за раздаване на храна в южната част на Ивицата Газа във вторник, съобщиха местните здравни власти. Това е поредният трагичен епизод от серията инциденти, които засенчват усилията за предоставяне на хуманитарна помощ в региона.
Израелската армия потвърди, че нейните сили са открили огън по група лица, които са напуснали обозначените маршрути за достъп в района на разпределителния пункт в Рафах. Според военните, е стреляно предупредително, а по-късно и „близо до заподозрени“, които продължили да се придвижват към израелските сили.
Същият ден по-рано Израел съобщи за трима убити свои войници в северната част на Газа, където боевете с Хамас продължават с пълна сила в рамките на продължаващата офанзива.
Информацията за жертвите в Рафах и северна Газа не може да бъде независимо потвърдена, пише Ройтерс.
Хуманитарната фондация за Газа – частна организация, подкрепяна от САЩ и одобрена от Израел – започна раздаване на помощ миналата седмица, опитвайки се да заобиколи традиционните хуманитарни канали и да облекчи глада сред силно засегнатото население на анклава. Според фондацията, във вторник сутрин са били доставени 21 камиона с храна, а операцията била извършена „без инциденти“.
ООН и водещи хуманитарни организации обаче разкритикуваха остро модела на тази помощ, като предупредиха, че той не отговаря на принципите на неутралност и координация.
Междувременно продължават съобщенията за насилие край местата за раздаване. В неделя палестински и международни източници съобщиха за поне 31 загинали и десетки ранени при подобен инцидент, а в понеделник още трима палестинци бяха убити. Израелската армия отрече да е стреляла по цивилни и нарече твърденията за масови жертви „фабрикации“ на Хамас.
В понеделник генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази възмущение от информациите за убити и ранени палестинци при опити да получат помощ и настоя за независимо разследване.
Военната кампания на Израел в Газа започна след нападението от 7 октомври 2023 г., при което бойци, водени от Хамас, убиха около 1200 души и взеха 251 заложници. Оттогава насам, по данни на местните здравни власти, над 54 000 палестинци са загинали в резултат на израелските действия.