Датското председателство на Съвета на ЕС, което започва от 1 юли, ще бъде готово да използва всички необходими средства по въпроса с Унгария, защото обстановката в страната е неприемлива, заяви датската министърка по европейските въпроси Мари Биер преди заседанието на Съвета на ЕС по общи въпроси в Брюксел.
В дневния ред на заседанието е предвидено поредното изслушване на Унгария по процедурата по чл. 7, която може да завърши с отнемане на правото на глас на Будапеща при гласуването на решенията в ЕС, ако с това са съгласни всички останали държави от общността.
Готови сме да напреднем по тази процедура, ако се постигне необходимата подкрепа, каза Биер.
Не виждаме напредък, а отстъпление от основните ценности и права в Унгария, добави тя, цитирана от БТА.
Биер настоя, че е необходимо процесът на присъединяване на Украйна към ЕС да напредне, но Унгария единствена създава пречки.
Приемането на Украйна в ЕС е необходимо и трябва да напредне, страната е готова за преговори. Унгария единствена пречи за напредъка на този процес. Ще окажем натиск над Будапеща, посочи Биер.
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт заяви, че на днешното заседание ще разясни опасенията на Европейската комисия, свързани с Унгария, включително за предложени напоследък законопроекти, които според комисията са в нарушение на правото на ЕС. Поискахме текстовете да бъдат оттеглени, готови сме да използваме средствата, с които ЕК разполага. Зависи от унгарското правителство, посочи еврокомисарят.
Той отбеляза, че в последните години ЕК предприе различни наказателни процедури срещу Будапеща, по една от тях Унгария е изправена пред Съда на ЕС и се очаква решение в следващите месеци. Основните права на унгарците трябва да бъдат спазвани, включително правото на свободно събиране. Винаги предпочитаме открития диалог и оставаме отворени, очакваме да научим мнението на държавите от ЕС, те трябва да вземат политическо решение по процедурата по чл. 7, поясни Макграт.
Той уточни, че достъпът на Будапеща до 18 милиарда евро от ЕС е спрян заради нарушения на върховенството на закона.
Унгарският министър по европейските въпроси Янош Бока заяви, че няма забрана за гей прайд в Унгария и днес ще има възможност да обясни унгарското законодателство на своите колеги, на фона на съобщенията, че 17 държави от ЕС (Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембуг, Нидерландия, Португалия, Слования, Испания и Швеция) са подкрепили искане ЕК да предприеме мерки срещу Будапеща заради ограничаването на основните права, включително на представителите на общността ЛГБТ+.
Попитан дали неговата страна ще подкрепи начало на присъединителните преговори на ЕС с Киев, Бока посочи, че Украйна извършва разузнавателни операции в Унгария с намерението да повлияе на демократичните решения.
В този политически контекст е трудно да се премине към присъединителни преговори с Киев, коментира той.