„АПИ и 7-те процента“ - разследване на АКФ разкрива корупционна схема за милиони

Според бизнесмен публични пари за полагане на пътна маркировка са били отклонявани като подкупи за висши държавни служители и свързани с тях лица

Ново разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) разкрива корупционна схема за милиони и нагласени обществени поръчки в Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Разследването, озаглавено „АПИ и 7-те процента“, се базира на документи и свидетелския разказ на Антон Тасков, собственик на „Битулайт“ ООД, една от водещите фирми за поставяне на пътна маркировка в България.

По сведения на Тасков публични пари за полагане на пътна маркировка са били отклонявани като подкупи за висши държавни служители и свързани с тях лица. Това се е случвало чрез куха фирма-посредник в консорциум, част от който е била и „Битулайт“ ООД.

През 2019 година АПИ обявява търг за полагане на пътна маркировка в шестте района за планиране в България. Тасков твърди, че малко преди търга с него се свързва Мирослав Манолов, бивш директор в „Трейс Груп Холд“ АД - фирма, която редица медийни публикации замесват в скандали за корупция в пътното строителство. Манолов заявява на Тасков, че може да уреди спечелването на един от районите в търга с отговорни лица в АПИ. За тази услуга той иска да получи 7% от сумата по договора, посочват от АКФ.

„Комисиони"

„От Мирослав Манолов ми беше заявено, че трябва да се дават едни 5%, за да може да „се стимулират и да се дават обектите“, и 2% за него“, свидетелства Тасков във видеото на АКФ.

По думите на Тасков Мирослав Манолов е заявил, че 5-те процента ще отиват за незаконни комисиони на висши държавни служители, сред които той споменава и името на Николай Нанков. Нанков е министър на регионалното развитие и благоустройството в третото правителство на Бойко Борисов от 2017 г. до 20 септември 2018 г., когато подава оставка заради тежка катастрофа край Своге. По-малко от месец по-късно премиерът Борисов го назначава отново - този път като заместник-министър на регионалното развитие, а от април 2019 г. в ресора му влиза и Агенция „Пътна инфраструктура“. Материали в медиите от 2019 г. цитират позиции на г-н Нанков като представител на МРРБ именно по теми, свързани с АПИ. На този пост Нанков остава до май 2021 г. Днес е депутат на ГЕРБ и председател на ресорната комисия в парламента.

В писмен отговор до АКФ Николай Нанков отрекъл координацията на работата на АПИ някога да е била в ресорите му като заместник-министър, като привел и заповед на министъра на регионалното развитие от октомври 2018 в този смисъл. При повторно запитване Нанков обаче предоставил допълваща заповед от април 2019, от която се вижда, че тогава АПИ е добавена сред ресорите, за които той отговаря.

Познават ли се Николай Нанков и Мирослав Манолов

Г-н Нанков не отговори на въпроса на АКФ дали познава Мирослав Манолов, а заяви, че би завел дело за набеждаване във връзка с твърденията за нерегламентирани практики, които уронват доброто му име, се посочва в разследването на фонда.

„АКФ подчертава, че не разполага с информация към кои точно служители на АПИ са били отклонявани средства, както и дали част от тях са достигнали до Николай Нанков. Публикуваме тези твърдения поради голямото обществено значение на данните за злоупотреби в АПИ и призоваваме отговорните институции за незабавна проверка“, коментира София Желева, правен съветник към Антикорупционния фонд.

За да участва в търга, фирмата на Тасков създава „Консорциум Битулайт 2018“ с дружеството „Беличански къщи“ ЕООД, представлявано от жената, с която Мирослав Манолов живее на семейни начала - Нели Василева. Имената на двамата през годините са свързвани и с други корупционни схеми в пътното строителство.

По документи „Беличански къщи“ ЕООД се занимава с хотелиерски услуги и туризъм. Това не пречи през 2019 г. фирмата да стане част от консорциум за полагане на пътна маркировка, без да става ясен приносът ѝ за изпълнението на договора с АПИ. Според разказа на Антон Тасков „Беличански къщи“ ЕООД не изпълнява никакви дейности по обществената поръчка, но се използва като куха фирма, през чиито сметки се отклоняват 7% подкуп, част от които са били предназначени и за замесените държавни служители.  

През 2020 г. АПИ класира „Консорциум Битулайт 2018“ на първо място в търга за Югозападен район и в началото на 2021 г. обединението подписва договор и анекс към него на обща стойност 18,9 млн. лева. Общата преведена сума по сметка на „Беличански къщи“ ЕООД по този договор е 1 170 000 лева. Проверката на АКФ потвърди, че в рамките на няколко дни след всяко плащане за извършена дейност от АПИ фирмата на Тасков „Битулайт“ ООД превежда 7% от сумата по сметката на „Беличански къщи“ ЕООД, посочват от фонда.

Едни и същи оферти - коренно различен резултат

През 2023 г., по времето на министър Иван Шишков във втория служебен кабинет на Гълъб Донев, стартира нов конкурс за полагане на пътна маркировка, в който Антон Тасков участва както в рамките на „Консорциум Битулайт 2018“, така и самостоятелно, с фирмата си „Сигнализация“ ООД. Екипът на АКФ проверил техническите предложения на двата кандидата и установил, че те са идентични. Въпреки това АПИ им дава две напълно различни оценки: когато офертата е подадена от името на „Консорциум Битулайт 2018“, АПИ я оценява с 25 точки, а когато е подадена от „Сигнализация“ ООД - с 0 точки. Така „Консорциум Битулайт 2018“ е класиран на първо място.

„Няма логично и законно обяснение за това, че една и съща оферта получава коренно различен резултат в зависимост от това, кой я подава. Това обстоятелство силно навежда на мисълта за наличие на предварително нагласена схема за спечелването на търга от консорциума, в който участва и кухата фирма „Беличански къщи“, коментира София Желева.

През декември 2023 г., по времето на министър Андрей Цеков в правителството на Николай Денков, „Консорциум Битулайт 2018“ подписва нов договор с АПИ за полагане на пътна маркировка в Югозападен район на стойност 42 милиона лева, с ДДС.

Разрив и натиск от АПИ

Малко след подписването на договора, по думите на Антон Тасков, Мирослав Манолов иска от него сумата, която се отклонява през „Беличански къщи“ ЕООД, да нарасне двойно - от 7 на 15%. Тасков отказва, което води до разрив между двамата.

Непосредствено след отказа на Антон Тасков да отклонява по 15% от всяко плащане, „Консорциум Битулайт 2018“ става обект на необичаен натиск от страна на АПИ. През 2024 г. агенцията отказва да изплати над 5 милиона лева за свършена от консорциума и одобрена от АПИ работа. Наред с това АПИ започва да изисква нереалистично кратки срокове за изпълнение на дейностите по договора. Така например, площ от 13,5 хиляди квадратни метра е трябвало да бъде приключена само за 2 месеца в зимния сезон. За сравнение, по предишния договор от 2021 г., по-малък участък от 10 хиляди квадратни метра е трябвало да бъде маркиран за три пъти по-дълъг период от 7 месеца.

Забавянето в изпълнението на заданията става повод през февруари 2025 година АПИ да разтрогне договора си с „Консорциум Битулайт 2018“, да предяви претенция за неустойка и за активиране на гаранцията към застрахователя на консорциума в размер на 68 840,66 лева.

Превъзлагане на „Автомагистрали"

Веднага след това АПИ възлага дейностите по прекратения договор с инхаус процедура на държавната фирма „Автомагистрали“, въпреки публичната информация, че тя не разполага с необходимите техника и персонал, за да ги извърши. Проверка на АКФ на място разкрила, че полагането на маркировка се извършва от подизпълнители, в нарушение на Закона за обществените поръчки и на договора между АПИ и „Автомагистрали“.

„Разследването повдига сериозни въпроси за ролята на АПИ като институция, която вместо да следи за безопасността на пътищата, изглежда се е превърнала в инструмент за натиск и разпределение на комисиони. Призоваваме институциите незабавно да започнат проверка по фактите, изложени в разследването“, коментира Бойко Станкушев, директор на АКФ.

Антикорупционният фонд е изпратил въпроси до Агенция „Пътна инфраструктура“ и до останалите засегнати лица и институции. От „Автомагистрали“ ЕАД не отговорили, а от АПИ заявили, че „твърдения за манипулиране и предварително уговаряне на суми пари по обществени поръчки за определяне на изпълнител за полагане на хоризонтална маркировка по републикански пътища, не са известни на настоящото ръководство на Агенция „Пътна инфраструктура“, поръчките се възлагат по реда на Закона за обществените поръчки и се контролират от МРРБ, Агенцията за обществени поръчки, Сметната палата и АДФИ“.

Според отговора на АПИ „гаранция за капацитета на изпълнителя „Автомагистрали“ ЕАД е представената от негова страна... декларация, че няма право да превъзлага предмета на договора или части от него на други лица и че може да изпълни поръчката със собствен ресурс“.

Любопитно е как и дали изобщо ще реагират прокуратурата и правителството след публикуваното разследване на АКФ.

 Лъчезар Лисицов

 

Източник: ClubZ

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини