Край Ловеч заработи най-големият парк за съхранение на ток в Европа

В Индустриалния парк „Балкан“ край Ловеч в четвъртък бе открита най-голямата система за съхранение на електроенергия в Европа с капацитет за резерв от близо 500 МВ.

Съоръжението е на „Адванс Грийн Енерджи“ на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Изградено е за рекордните шест месеца и е съставено от 16 модула, всеки с капацитет 31.3 мегаватчаса и мощност 7.8 МВ, с 111 литиево-железно-фосфатни (LFP) батерии.

„Съоръжението ще помогне енергийната система на България да остане най-стабилната в региона. Ние сме стълбът на Балканите и в Югоизточна Европа, който балансира електроенергийните системи и доказахме това с действия. По тази причина е важно страната ни да продължи да се развива технологично, заяви енергийният министър Жечо Станков, който откри инсталацията.

„Това е първата стъпка към постигане на целта в рамките на следващата година държавата да разполага с 10 000 мегаватчаса работещи батерии“, каза още той и поясни, че подобни съоръжения гарантират сигурност на системата и устойчивост на цените за домакинствата и за бизнеса, осигурявайки достъпна енергия.

Съоръжението е част от изградената затворена електроразпределителна система на територията на индустриалния парк.

„Когато държавата и бизнесът гледат в една посока, резултатът са стабилни проекти в полза на българската енергетика. Задачата ни е да намаляваме административната тежест и така да даваме шанс на бизнеса да създава нови работни места и нови инвестиции“, заяви Жечо Станков.

Всяко едно зареждане и разреждане на батериите от парка се осъществява за 4 часа. Проектът е оборудван и с интелигентна система за управление, която допринася значително за ефективната работа на съоръжението.

Това е второто съоръжение за електроенергия, което се въвежда в експлоатация в българия, след като миналия юни в Разлог работи първата голяма система за съхранение на енергия с батерии. Тя е собственост на „Реналфа“. Нейната мощност обаче е значително по-малка - 25 MВ, а капацитетът за съхранение е 55 MВтч. Тя поема електроенергията от функционираща вече фотоволтаична централа с мощност 33 MWp.

Преди ден енергийният министър каза, че очакванията са до средата на следващата година България да разполага с общ капацитет от 10 хил. МВ за съхранение на електроенергия, което ще става в предстоящите да се изграждат с пари по Плана за възстановяване и устойчивост батерии по проекта REStore и като част от нови ВЕИ и в ПАВЕЦ „Чаира“. В момента помпено-акумулиращата ВЕЦ работи само с един хидроагрегат, но до края на 2025 г. се очаква отново в експлоатация да бъде върнат втори хидроагрегат след аварията от март 2022 г.

Отделно правителството разработва проекти за четири нови ВАВЕЦ – два на яз. „Доспат и по един на яз. „Батак“ и яз. „Въча“, които ще се дадат на концесия и интерес към това вече бил проявен от частни инвеститори.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини