Дори конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия да бъдат положителни, влизането на България в еврозоната не е сигурно, обясни в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Фискалния съвет и бивш финансов министър Симеон Дянков.
Той посочи, че изненади може да се очакват по време на Европейския съвет, насрочен за 8 юли.
„Там са 20-е страни-членки на еврозоната в момента, където всеки министър-председател може да каже „Приятни са ни България, но имаме следните резерви“. Аз не вярвам това да се случи, но там е Роберт Фицо от Словакия, който напоследък по различни теми взима обратни на мнозинството решения“, каза Дянков и допълни, че дори един глас може да ни препъне по пътя към еврозоната.
Финансистът посочи, че не знае какво пише в докладите и добави, че не вярва някой да е запознат със съдържанието им, защото се пише до последния момент. Очаква се документът да бъде готов на 4 юни.
„Чернова със сигурност има, защото този доклад се готви по модел, така че този модел е ясен – гледат се критериите, а те се обявяват предварително – ние ги изпълняваме. Това, което не е ясно и ще ни каже докладът е дали това изпълнение е стабилн“, уточни финансистът.
Дянков изрази изненадата си, че управителят на Българската народна банка Димитър Радев е коментирал темата, защото това не помага за крайния резултат. По думите му, ако докладите са положителни, финансовите министри на ЕС трябва да ги приемат. Финанситът коментира, че БНБ не се справя добре в тази ситуация.
Дянков определи като „добър тактически ход“ предложението на президента Румен Радев да се проведе референдум за еврото, въпреки че Народното събрание отказа да го разгледа.
„Само той печели от това връщане. Има много страхове на хората, които нито БНБ, нито МФ са отговорили – инфлация, доходи. Сега изглежда, че не му се отвори парашута, но след като влезем в еврозоната той ще каже „Видяхте ли“", смята Дянков.
Според него социологическите проучвания в последните пет държави, приели единната европейска валута, показват, че има неразбиране сред гражданите относно парите им. Дянков обясни, че обикновено след приемане на еврото има дефлация, а не инфлация.
„Създаде се известна суматоха от гледната точка на президента, правителството правилно, бързо се опита да покрие темата като призова Народното събрание да не продължи напред. Засега тази тема е затворена. Но след влизането ни в ерозоната ще има пак отваряне“, заяви той.
По думите му финансовият министър Теменужка Петкова се справя добре в подготовката на страната ни. От друга страна, той очаква Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията да не се справят с очакваната спекула.
Според него усещане за спекула ще има в сектора на мобилните услуги.