През първото тримесечие на 2025 г. област Смолян направи важна крачка напред в класацията по средна брутна месечна работна заплата в България, като вече не е на последно място. Според предварителните данни на Националния статистически институт, Смолян дели 25-то и 26-то място с Кюстендил, оставяйки зад себе си Видин и Хасково.
Средната брутна заплата в региона достигна 1 656 лв. – увеличение от 3.4% спрямо края на 2024 г., и ръст от 13% на годишна база. Макар и под средното за страната (2 443 лв.), този скок е ясен знак за позитивна тенденция и икономическо оживление.
Най-високи заплати в областта получават служителите в енергетиката, образованието и добивната промишленост. В същото време, най-ниско заплатени остават заетите в търговията, хотелиерството и други обслужващи дейности.
Любопитна е и разликата между секторите: в обществения сектор средната заплата е 2 016 лв., докато в частния – 1 518 лв. Това подчертава значението на публичните институции като работодатели и стабилен източник на доходи в региона.
Въпреки че общият брой на наетите лица в областта е намалял с 2.2% спрямо края на 2024 г., има сектори с отчетливо увеличение на заетостта – като строителството, транспорта и енергетиката. Това е ясен сигнал за оживяване в стратегически важни отрасли.
Смолян може и да не е сред водещите икономически центрове на страната, но динамиката на последните месеци показва, че регионът излиза от периферията и започва да догонва. Повишението на заплатите е не само икономически, но и социален индикатор – знак за възможности, стабилност и по-добро бъдеще за местното население.