На фокус са облекчаване на процедурите за наемане на чужденци. Промените ще станат факт до месец
Един от най-големите проблеми, с които се е сблъскало правителството, е затруднението на бизнеса при намирането на работна ръка. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на националната дискусия „Достъп до пазара на труда на работници от трети страни - предизвикателства и решения“, организирана от Българската стопанска камара и Националния борд по туризъм, която се провежда днес в София.
По думите на Караджов в момента правителството е съсредоточено върху всевъзможни мерки за увеличаване на конкурентоспособността в България.
„Смятам, че през последното десетилетие допуснахме да се създаде един голям дефицит и това е дефицитът на работна ръка“, коментира вицепремиерът.
Според него това е „малка болест на развитието“, защото колкото по-развита става една страна, толкова по-трудно се намират работници и служители, особено за по-трудоемки професии.
„В момента мога да опиша състоянието като един огромен крясък и вик за помощ от страна на индустрията, на икономиката, към правителството, че няма работна ръка и България губи своето и без това крехко предимство. Този вик беше чут“, добави Гроздан Караджов.
Наемането на чужденци е много тежка бюрократична работа, допълни вицепремиерът. Той обърна внимание, че съществуват множество прегради, които отлагат процеса с между 6 и 9 месеца.
„По никакъв начин досегашните процедури не отговарят на нуждите и потребностите на бизнеса“, изтъкна вдицепремиерът.
По думите му няма сектор от българската икономика, който да не се е оплакал писмено от едни и същи проблеми. Поради тази причина е било необходимо да се предприемат поредица от мерки, които са групирани в две основни категории: финансови и организационни, както и законодателни. За момента всичко е в проектна готовност, тъй като решенията все още не са окончателни.
Първата мярка е укрепване на капацитета на консулските служби. Това обаче решава само част от проблемите, свързани с дългото чакане за издаване на виза на чуждестранни работници. Останалите трудности са свързани със събирането на документи - най-вече за образование, правоспособност и квалификация, както и с невъзможността на чужденците да откриват банкови сметки и непризнаването на предходен осигурителен стаж. Това възпрепятства процеса, тъй като липсва документ, въз основа на който българската държава да признае този стаж. Има и други затруднения, за които бизнесът е сигнализирал и по които вече се работи.
Правителството работи за възстановяване и повишаване на ефективността на преговорите за сключване на междуправителствени спогодби. Установено е, че с някои държави такива споразумения липсват, поради което не може да се изисква необходимата документация, нито да има взаимно признаване.
„Вероятно до края на месеца, ако имаме вече готовия документ, ще се направят серия от консултации. Първо ще дадем възможност на синдикатите, които допълнително бяха включени в работната група“, каза Гроздан Караджов.
Той допълни, че след това ще проведе отделни срещи с министрите, както и финална среща, преди документът да бъде внесен в Министерския съвет.
„Надявам се, че до 15-20 юни ще бъде факт приетата програма и оттам нататък всеки от министрите ще може да придвижи мерки като водеща страна“, добави министър Караджов. Той подчерта, че именно затова е сформирана работната група - за да се изгладят процедурите и мерките да започнат да работят ефективно.
Друга група мерки е свързана с промени в действащото национално законодателство в областта на наемането на работна ръка. Сред основните предложения са въвеждане на еднакви увеличени квоти за всички работодатели при наемането на чужденци и изменение на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Правителството предлага до 50 процента от числения състав на дадена фирма да могат да бъдат чужденци. Вицепремиерът обаче изрази очакване, че по този въпрос ще има разногласия със синдикатите и ще се водят преговори. Той подчерта, че не бива трудовата миграция да нараства прекомерно.
Очакваните положителни резултати са създаването на законови условия, които да позволят на работодателите по-лесно и ефективно да наемат необходимите работници, обясни министър Караджов.
Той допълни, че се предвижда прецизиране на режима за единното разрешение за пребиваване и работа, без това да засяга ефективния контрол. Следваща мярка е повишаване на сигурността за работодателите, така че чуждестранните работници да не използват страната като „трамплин“ към други държави в Европа. Затова ще се предложат гарантиращи мерки, сред които и регистрационен режим - с цел веднъж регистрирано лице да бъде проверявано и ако се установи, че не работи, незабавно да му бъде отнето разрешителното, превръщайки го в нелегален емигрант.
Освен това се предвижда облекчаване на изискванията и ускоряване на процедурите за разрешение на чужденци, както и съществено намаляване на разходите за работодателите. Става въпрос за изисквания като представяне на свидетелство за съдимост при сезонна работа и предварително сключен договор за наем на жилище, който в момента трябва да бъде деклариран пред държавата.
Други предложения засягат вида и степента на образование. Предвижда се и разширяване на отговорностите на посредниците, които ще трябва да гарантират, че кандидатите разполагат със съответната квалификация и образование.
Друга мярка е създаването на нов, отделен режим, който да се различава от общия режим по отношение на мястото на работа. Целта е работодателите да поемат повече отговорност за реалното попълване на съответното работно място, без това да пречи на извършването на проверки.
„Надявам се, че до края на юни мерките ще бъдат приети от Министерския съвет“, обобщи вицепремиерът Гроздан Караджов.