Германски дипломат: Путин усеща превъзходството си над Тръмп

Путин и сега не показва готовност за компромис. Той доста точно е отчел, че истинският интерес на Тръмп е икономически, казва бившият германски посланик в Русия Рюдигер фон Фрич. Но Путин може да бъде спрян, твърди той.

В интервю за АРД посланик фон Фрич казва, че и след телефонният разговор с Доналд Тръмп не се забелязва никаква готовност за промяна в позициите на руската страна. Даже точно обратното: „Оставаме с впечатлението, че за пореден път Владимир Путин е успял да създаде у Доналд Тръмп усещането, че вече се вижда светлина в края на тунела, но в действителност самият Путин е този, който удължава тунеля“, казва германският дипломат, който от 2014 до 2019 година е бил посланик в Русия.
Без натиск от САЩ, Путин може да продължи да воюва

Пред АРД той казва още, че Путин вече е успял да отклони най-неприемливото за Русия искане, а именно прекратяването на огъня, което би позволило на Украйна да преговаря свободно и безопасно. Така Путин сега може да продължи войната си срещу Украйна, без да е притеснен от някакъв забележим натиск от страна на САЩ. Това в крайна сметка ще позволи на Путин да запише в меморандума с Украйна тъкмо онези цели, които той преследва във войната. А после е възможно да се стигне и до някакво прекратяване на огъня. Посланик фон Фрич се опасява, че именно по този начин могат да се развият събитията.

На въпрос как Путин гледа на Тръмп, германският дипломат казва, че Путин със сигурност усеща превъзходството си над Тръмп. Но и руският президент има същия фундаментален проблем с Тръмп, какъвто имат и европейците: Тръмп също е непредсказуем и непоследователен. Но Путин добре разбира, че Доналд Тръмп на всяка цена иска да приключи този конфликт в Европа, който е досаден за САЩ, а и създава големи разходи на американците.

Германският дипломат Рюдигер фон Фрич е бивш посланик в Русия Снимка: DW

С други думи Путин знае, че Тръмп е готов да пожертва много, вкл. интересите на Украйна и европейската сигурност, за да сложи край на войната. Путин знае също и това, че Тръмп има преди всичко търговски интереси. „Много показателен е фактът, че включително в последния си телефонен разговор с Путин Тръмп отново е говорил за американските и руските икономически интереси, за които виждал златно бъдеще. И Путин се възползва от това. Той вижда доларовите знаци в очите на Тръмп“, казва германският дипломат.

„Путин може да бъде спрян"

На въпроса на АРД дали Путин разполага с ресурс да продължава тази война още дълги години, бившият германски посланик в Москва Рюдигер фон Фрич казва: „Това до голяма степен зависи от нас. Готови ли сме и решени ли сме не само да подкрепим Украйна, но и да използваме санкциите, за да накараме Путин да стигне до предела на своите финансови и икономически възможности? Защото и това ще се случи в даден момент. Дори Путин не може да продължава тази война безкрайно. Все още той е в състояние да воюва, но и неговите ресурси не са безкрайни.“

В тази връзка германският дипломат пледира за ново затягане на западните санкции срещу Русия, която струва много скъпо на страната - в момента тя изразходва 40% от националния си бюджет за военни цели. Фн Фрич посочва и друго – че в същото време Кремъл е принуден постоянно да си купува и одобрението на хората в страната, защото Путин силно се страхува от народното недоволство – ако не беше така, нямаше режимът да е толкова репресивен.

„Санкциите не са без ефект"

По повод подготвяния 17-и пакет със санкции срещу Москва - Фон Фрич се противопоставя на твърдението, че досегашните западни ограничения не постигали целите си. Той казва: „Западните санкции все повече влошават положението на Путин. Както вече посочих, тази война струва 40% от руския бюджет. В добрите времена за Русия 50% от постъпленията в страната се генерираха от петрол и газ. Сега това ниво е спаднало до 27%. Руският държавен бюджет разчита на цена от 70 щатски долара за барел петрол – което би позволило на страната да задържи това ниво от 27%. В момента обаче цената на петрола е едва 48 щатски долара за барел, инфлацията е от 10,2%, а икономиката на страната е напълно прегряла заради войната. Гражданският сектор в момента изпада в рецесия, при хранителните продукти инфлацията е над 12%. Основният лихвен процент е 21 на сто. В тези условия никой вече не инвестира.“

Русия все още разполага с ликвидни резерви, но те са се стопили с две трети от началото на войната - ясно е, че и те не са безкрайни, казва по-нататък бившият германски посланик. Затова според него Западът трябва да покаже на Путин границите на неговите възможности – като бъде единен и решителен по отношение на санкциите. Путин обаче знае, че ако до безкрай продължава войната, това може да застраши властта ми у дома. Затова ще се стигне до момент, в който той ще е готов на преговори и компромиси, твърди германският дипломат.

Джеси Велмер

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини